pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Wojna Salazara. Polityka zagraniczna Portugalii w okresie drugiej wojny światowej. Seria: Biblioteka Myśli Politycznej

Autor książki:

Bartosz Kaczorowski

Dane szczegółowe:
Wydawca: Ośrodek Myśli Politycznej
Rok wyd.: 2022
Oprawa: twarda
Ilość stron: 424 s.
Wymiar: 148x210 mm
EAN: 9788366112797
ISBN: 978-83-66112-79-7
Data: 2022-12-20
59.00 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

„Portugalia w II wojnie światowej udziału nie wzięła. Leżące na peryferiach europejskiego kontynentu państwo w latach 1939-1945 odegrało jednak znacznie ważniejszą rolę, niż mogłoby to wynikać z powszechnej opinii na ten temat. Mimo swojej neutralności udzieliło bowiem szerokiej pomocy aliantom, w kilku przypadkach wywierając kluczowy wpływ na przebieg wojny w rejonie Morza Śródziemnego i na Atlantyku, a nade wszystko na utrzymanie Półwyspu Iberyjskiego z dala od wojennej zawieruchy. […] Rządzący państwem od 1932 r. premier i twórca portugalskiego systemu autorytarnego António de Oliveira Salazar miał pełną świadomość grożącego niebezpieczeństwa. […] Jasno zadeklarowany cel – zachowanie neutralności – nie należał do łatwych do zrealizowania, bo zarówno alianci, jak i państwa Osi podejmowali szereg działań, by Lizbona bardziej zdecydowanie wsparła jedną ze stron. Dziś wiemy już, jaki mógł być koszt ewentualnej portugalskiej porażki w tej grze. Gdyby wysiłki dyplomacji poszły na marne i gdyby Hiszpania przyłączyła się do konfliktu, Portugalia stałaby się polem bitwy między dwoma blokami i najprawdopodobniej nie pozostałby z niej kamień na kamieniu. Salazar toczył więc swoją „wojnę” o niepodległość kraju, zachowanie jego kolonialnego imperium, a wreszcie fizyczne przetrwanie niewielkiego, bo liczącego wówczas mniej niż osiem milionów mieszkańców narodu. Tym razem głównymi figurami nie byli jednak żołnierze, lecz dyplomaci, miejscem starcia stawały się gabinety, a szarże zamieniały się w negocjacje”. (ze Wstępu)

 

Bartosz Kaczorowski – historyk i politolog, adiunkt w Katedrze Historii Powszechnej Najnowszej na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Łódzkiego, autor m.in. książek: Churchill i Franco. Hiszpania w polityce Wielkiej Brytanii w okresie drugiej wojny światowej (2014) i Franco i Stalin. Związek Sowiecki w polityce Hiszpanii w okresie drugiej wojny światowej (2016).

Książka "Wojna Salazara. Polityka zagraniczna Portugalii w okresie drugiej wojny światowej. Seria: Biblioteka Myśli Politycznej" - Bartosz Kaczorowski - oprawa twarda - Wydawnictwo Ośrodek Myśli Politycznej. Książka posiada 424 stron i została wydana w 2022 r. Cena 59.00 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.