pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Narodziny ukraińskiego nacjonalizmu. Bandera, Szeptycki, OUN
Książki »
Tytuł książki:

Narodziny ukraińskiego nacjonalizmu. Bandera, Szeptycki, OUN

Autor książki:

Marek A. Koprowski

Dane szczegółowe:
Wydawca: Replika
Rok wyd.: 2020
Oprawa: twarda
Ilość stron: 1 s.
Wymiar: 160x230 mm
EAN: 9788366481558
ISBN: 978-83-6648-155-8
Data: 2020-09-14
33.86  49.90  16.04 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Narodziny ukraińskiego nacjonalizmu. Bandera, Szeptycki, OUN - Marek A. Koprowski - opis książki:

Czy metropolita Andrzej Szeptycki ponosi współodpowiedzialność za powstanie ukraińskiego nacjonalizmu, zbrodniczego ruchu rozpowszechnionego przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów w Małopolsce Wschodniej i na Wołyniu Czy gdyby metropolita ekskomunikował OUN, zdołałaby ona zdobyć takie poparcie na Zachodniej Ukrainie
Autor szuka odpowiedzi na te fundamentalne pytania. Przedstawia historię ukraińskiego terroryzmu, który pojawił się za sprawą Ukraińskiej Wojskowej Organizacji. Opisuje jej ofensywę przeciwko państwu polskiemu, m.in. zamachy na Józefa Piłsudskiego i prezydenta Stanisława Wojciechowskiego oraz innych polskich dostojników państwowych. Prezentuje szczegóły rzadko przez historyków wspomniane, choćby dwie ofensywy UWO, w trakcie których łuny pożarów rozświetlały niebo Małopolski Wschodniej od Zbrucza do Sanu.

Lektura książki pozwala poznać korzenie i rozwój zbrodniczej Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. Pogłębia wiedzę o roli, jaką w jej rozwoju odegrali księża greckokatoliccy, w rodzinach których wychowała się większość przywódców ze Stepanem Banderą na czele. Czytelnik dowie się, kto i jak zamordował Tadeusza Hołówkę, którego śmierć oznaczała fiasko filoukraińksiej polityki Józefa Piłsudskiego, realizowanej przez jego ekipę. Pozna dzieje krwawego napadu bojówki OUN na pocztę w Gródku Jagiellońskim i inne popełnione przez nie morderstwa. Przypomni zabójstwo ministra Bronisława Pierackiego, kolejnego ukrainofila zamordowanego z rozkazu Bandery. To od tego morderstwa zbrodniarz ten rozpoczął swą wielką karierę.

Państwo polskie zamiast powiesić - darowało mu życie. Krótka odsiadka w ciężkich więzieniach na Świętym Krzyżu, we Wronkach i Brześciu, zamiast skruchy, dała Banderze legitymację do przeprowadzenia rozłamu w OUN. Powołał jej zbrodniczą frakcję, która w myśl wskazań swego przywódcy dokonała ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej...

Książka „Narodziny ukraińskiego nacjonalizmu. Bandera, Szeptycki, OUN” - oprawa twarda - Wydawnictwo Replika. Książka posiada 1 stron i została wydana w 2020 r. Cena 33.86 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Narodziny ukraińskiego nacjonalizmu. Bandera, Szeptycki, OUN"
Marek A. Koprowski - autor m.in.:
Dziewczyny kresowe - okładka książki
Dziewczyny kresowe Marek A. Koprowski;
Tropami bolszewickiej Pożogi - okładka książki
Tropami bolszewickiej Pożogi Marek A. Koprowski;
Pługiem i mieczem - okładka książki
Pługiem i mieczem Marek A. Koprowski;
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Teksty z Myśli Narodowej - okładka książki
Teksty z Myśli Narodowej Feliks Konieczny
Produkty podobne: