pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Polityka zagraniczna Francji po zimnej wojnie. 25 lat w służbie wielobiegunowości
Tytuł książki:

Polityka zagraniczna Francji po zimnej wojnie. 25 lat w służbie wielobiegunowości

Autor książki:

Stanisław Parzymies

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Akademickie DIALOG
Rok wyd.: 2017
Oprawa: twarda
Ilość stron: 600 s.
Wymiar: 165x235 mm
EAN: 9788380026643
ISBN: 978-83-8002-664-3
Data: 2017-07-31
55.86  59.90  4.04 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

"Polityka zagraniczna Francji po zimnej wojnie. 25 lat w służbie wielobiegunowości" to książka będąca rezultatem wieloletnich badań autora, który w czternastu rozdziałach poddał analizie cele i kierunki polityki zagranicznej Francji oraz metody i narzędzia jej realizacji w latach 1990-2015. Ćwierć wieku to wystarczająco długi okres, aby ocenić zmiany i trwałe tendencje w polityce zagranicznej każdego państwa. Dotyczy to również Francji, zwłaszcza że w przypadku tego kraju upadek systemu dwubiegunowego miał znaczący wpływ na zmiany w jego polityce zagranicznej. (...) Przyszło wówczas Francji zmierzyć się z nowymi wyzwaniami, do których należało nie tylko określenie na nowo stosunku do Stanów Zjednoczonych, ale również do Rosji, a także do Niemiec, zajęcie stanowiska wobec idei rozszerzenia na wschód Sojuszu Północnoatlantyckiego i Unii Europejskiej, rewizja tradycyjnej polityki afrykańskiej, ponowne zdefiniowanie polityki arabskiej, udzielenie odpowiedzi na oczekiwania krajów frankofońskich oraz wykorzystanie możliwości, jakie dawała współpraca z rosnącymi potęgami w Azji i Ameryce Łacińskiej. Wydaje się, że stan francuskiej polityki zagranicznej po zimnej wojnie poprawnie zdiagnozował Daniel Colard, pisząc, że "u progu nowego tysiąclecia i XXI wieku, przesłanie gaullistowskie nie jest całkowicie przestarzałe (...). Trzeba tylko unikać dwóch niebezpieczeństw (...): całkowitej rezygnacji z narodowych ambicji i z drugiej strony mówienia bez przerwy o wielkości i mocarstwowości oraz udzielania lekcji innym".

Prof. dr hab. Stanisław Parzymies (ur. 1938) jest emerytowanym profesorem Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie zatrudniony w Akademii Finansów i Biznesu Vistula. Jego zainteresowania badawcze i dydaktyczne dotyczą historii stosunków międzynarodowych, polityki zagranicznej Francji, zagadnień instytucjonalnych, politycznych i obronnych integracji europejskiej oraz prawa dyplomatycznego. Jest autorem, współautorem i redaktorem naukowym wielu książek oraz artykułów naukowych publikowanych w Polsce i za granicą.

Książka "Polityka zagraniczna Francji po zimnej wojnie. 25 lat w służbie wielobiegunowości" - Stanisław Parzymies - oprawa twarda - Wydawnictwo Akademickie DIALOG. Książka posiada 600 stron i została wydana w 2017 r. Cena 55.86 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Stanisław Parzymies - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Produkty podobne: