pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Źródła amerykańskiego porządku. Seria: Biblioteka Myśli Politycznej

Autor książki:

Russell Kirk

Dane szczegółowe:
Wydawca: Ośrodek Myśli Politycznej
Rok wyd.: 2022
Oprawa: miękka
Ilość stron: 544 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788366112872
ISBN: 978-83-66112-87-2
Data: 2022-12-29
37.80 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Jedno z najważniejszych dzieł Russella Kirka (1918-1994), klasyka myśli konserwatywnej, który wywarł wielki wpływ na powojenne losy konserwatyzmu w Stanach Zjednoczonych. Jego poszukiwania źródeł amerykańskiego porządku są opowieścią o fundamentach i ewolucji cywilizacji zachodniej, zwłaszcza w jej anglosaskim nurcie. Kirk rozważa dylematy polityki, duchowości i kultury, które od starożytności po wiek XIX były tematem gorących sporów ideowych i religijnych oraz zaciętych walk politycznych, wiodąc jednak do wytworzenia się wartych konserwowania i ochrony obyczajów, reguł i praw. Jego książka jest szczególnie aktualna w czasie, gdy tradycyjne porządki są w wielu krajach Zachodu ostro zwalczane, a ich obrońcy skutecznie spychani na margines.

„Podobnie jak w przypadku wielu innych pojęć, być może słowo „porządek” najłatwiej jest wyjaśnić, analizując jego przeciwieństwo – „brak porządku”. Życie pozbawione porządku to życie chaotyczne i żałosne. Jeśli społeczeństwo zostanie dotknięte wszechobecnym brakiem porządku, wielu jego członków zginie. A jeśli członkowie społeczeństwa pozbawieni są duchowego porządku, porządek zewnętrzny wspólnoty nie będzie mógł trwać.[...]  Jeśli naszym duszom brak porządku, popadamy w nienormalność, stajemy się niezdolni do kontrolowania naszych odruchów. Jeśli porządku brak naszej wspólnocie, popadamy w anarchię, każdy staje się wrogiem każdego. Bowiem, jak w szesnastym wieku napisał Richard Hooker, „W społeczeństwie publicznym nie istnieje życie bez porządku, ponieważ jego brak rodzi dezorientację”. Ten zbawczy porządek jest wynikiem ponad trzech tysięcy lat ludzkich wysiłków”.

Książka "Źródła amerykańskiego porządku. Seria: Biblioteka Myśli Politycznej" - Russell Kirk - oprawa miękka - Wydawnictwo Ośrodek Myśli Politycznej. Książka posiada 544 stron i została wydana w 2022 r. Cena 37.80 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.