pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Rodzicielstwo w obliczu trudności i problemów życiowych oraz ich przezwyciężanie

Autor książki:

Józefa Brągiel, Beata Górnicka

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego
Rok wyd.: 2017
Oprawa: miękka
Ilość stron: 236 s.
Wymiar: 167x235 mm
EAN: 9788373957619
ISBN: 978-83-7395-761-9
Data: 2017-10-20
Cena wydawcy: 19.95 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Do szczególnie ważnych ról życiowych człowieka (osobistych i społecznych) zaliczana jest między innymi rola rodzicielska, która w różny sposób wpisuje się w życie dorosłego człowieka posiadającego i wychowującego dzieci. Samo natomiast rodzicielstwo, trwające przez całe życie człowieka, bywa - w różnych okresach jego realizacji - narażone na znalezienie się w obliczu różnorodnych trudności życiowych, które mogą wynikać na przykład z choroby dziecka, niedostatku, niepełnosprawności, samotnego sprawowania opieki nad dzieckiem i jego wychowywania czy też wielu innych przyczyn.

W kolejnej książce, poświęconej przez redaktorki rodzicielstwu, ujęto zagadnienia dotyczące jego realizacji mającej miejsce w obliczu trudności życiowych zakłócających normalną realizację rodzicielskich zadań, ale także starano się ukazać różnorodne sposoby wspierania rodziców w realizacji rodzicielskich funkcji. Zawarto tu teksty polskich i zagranicznych autorów, w których omawiane są między innymi: rodzicielskie trudności w chorobie terminalnej dziecka, problemy wychowawcze występujące w rodzinach samotnych matek; realizacja ról rodzicielskich w sytuacji rozwodu rodziców, czy też innego kryzysu przeżywanego w rodzinie. Omówione zostały wybrane aspekty „rodzicielstwa z biciem w tle”, „rodzicielstwa w sieci” i inne ważne zagadnienia. Autorzy zwrócili też uwagę na konieczność wspierania rodziców w realizacji funkcji rodzicielskich w sytuacjach różnych trudności życiowych. Autorzy pochylili się również nad problematyką rodzicielstwa współrealizowanego w formach zastępujących rodziców, a więc znalazły się w książce rozważania ukazujące dylematy rodzicielstwa adopcyjnego, czy też refleksje o doświadczaniu rodzicielstwa w percepcji ojców zastępczych. W książce znalazły się także opracowania ukazujące rodzicielstwo w perspektywie innych krajów, w tym na przykład Ukrainy, gdzie aktualnie przechodzi ono znaczące przeobrażenia.

Książka adresowana jest do szerokiej grupy odbiorców: do rodziców szukających wiedzy dotyczącej sposobów przezwyciężania trudności w realizacji rodzicielstwa, do nauczycieli, opiekunów i wychowawców, asystentów rodziny, pracowników socjalnych, którzy podejmują wysiłek pomocy i wsparcia rodziców w realizacji rodzicielskich zadań. W szczególny sposób dedykowana jest studentom pedagogiki i kierunków pokrewnych - aby mogła stanowić dla nich źródło aktualnej wiedzy, a przede wszystkim stawała się źródłem inspiracji w podejmowaniu zadań z zakresu pomocy i wsparcia oraz podnoszenia poziomu kultury pedagogicznej rodziców, która jest ważnym czynnikiem podnoszenia sprawności współczesnych rodziców w efektywnym wypełnianiu swojego rodzicielstwa.

Książka "Rodzicielstwo w obliczu trudności i problemów życiowych oraz ich przezwyciężanie" - Józefa Brągiel , Beata Górnicka (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego. Książka posiada 236 stron i została wydana w 2017 r.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]