pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Rodzina - rodzicielstwo - odpowiedzialność. Perspektywa pedagogiki społecznej. Seria: Studia i monografie nr 614

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego
Rok wyd.: 2021
Oprawa: miękka
Ilość stron: 198 s.
Wymiar: 165x235 mm
EAN: 9788373959507
ISBN: 978-83-7395-950-7
ISSN: 1233-6408
Data: 2022-04-29
24.09  24.15  0.06 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Monografia stanowi studium poświęcone rodzinie i zagadnieniom bezpośrednio z nią związanym, takim jak rodzicielstwo i odpowiedzialność. Jest prezentacją problematyki poruszanej na gruncie wielu nauk społecznych, w tym zwłaszcza pedagogiki, psychologii, socjologii czy prawa. Autorki natomiast sytuują omawiane zagadnienia w obszarze pedagogiki społecznej.

            Książka składa się z trzech części.

            W części pierwszej pt. Rodzina jako kategoria poznania naukowego na gruncie pedagogiki omówiono takie zagadnienia szczegółowe jak: określenie rodziny jako kategorii analiz pedagogicznych, przemiany modelu i funkcjonowania rodziny w kontekście zachodzących przemian społeczno-kulturowych, rodzina w przestrzeni życia człowieka/dziecka – teoria drogi, zagrożenia, a także specyfika badań rodziny / nad rodziną w pedagogice społecznej.

            Druga część pt. Rodzicielstwo w kontekście przemiany ról zawiera analizę rodzicielstwa w różnych jego wymiarach i aspektach. Wymienione i scharakteryzowane zostały tutaj rodzaje i atrybuty rodzicielstwa, omówiono zagadnienia, które dotyczą: rodzicielstwa jako procesu wspólnego rozwoju rodzica i dziecka, rodzicielstwa w kontekście przemiany ról oraz nowych trendów w realizacji wychowawczych aspektów rodzicielstwa.

            W części trzeciej Odpowiedzialność rodzicielska i jej znaczenie w procesie wychowawczym dziecka omówiono następujące zasadnicze zagadnienia: zaprezentowanie wybranych poglądów i analiz dotyczących odpowiedzialności w kategoriach poznawczych, przedstawienie odpowiedzialności rodzicielskiej w kategorii procesu połączonego z refleksją i rozumieniem znaczenia odpowiedzialności za i wobec dzieci we współczesnym, pełnym zagrożeń, świecie.

            Autorki monografii adresują ją do szerokiego kręgu odbiorców, w tym studentów pedagogiki, psychologii, socjologii, pracy socjalnej oraz innych dyscyplin z obszaru nauk społecznych, a także nauk humanistycznych, głównie jednak do familiologów – teoretycznie i empirycznie zorientowanych, którzy w swoich analizach i badaniach traktują rodzinę polikategorialnie i interdyscyplinarnie.

Książka "Rodzina - rodzicielstwo - odpowiedzialność. Perspektywa pedagogiki społecznej. Seria: Studia i monografie nr 614" - Józefa Brągiel, Bożena Matyjas, Katarzyna Segiet - oprawa miękka - Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego. Książka posiada 198 stron i została wydana w 2021 r. Cena 24.09 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]