pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Człowiek z niepełnosprawnością w przestrzeni społecznej. Tom 11
Tytuł książki:

Człowiek z niepełnosprawnością w przestrzeni społecznej. Tom 11

Dane szczegółowe:
Wydawca: Oficyna Wydawnicza Impuls
Rok wyd.: 2009
Oprawa: miękka
Ilość stron: 192 s.
Wymiar: 160x235 mm
EAN: 9788375872279
ISBN: 978-83-7587-227-9
Data: 2010-01-26
5.61  29.80  24.19 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Świat jest pełen barier ograniczających realizację zamierzeń każdego człowieka.
Osoby, które w życiu nie doświadczyły niepełnosprawności osobiście lub nie zetknęły się z nią w relacjach z najbliższymi czy nie napotkały jej na swojej drodze zawodowej, zwykle nie są wstanie racjonalnie postrzegać trudności piętrzących się przed ludźmi z niepełnosprawnością. Często ograniczenia związane z niepełnosprawnością postrzegają przez pryzmat migawek medialnych, koncentrujących się na tym, co widoczne i mierzalne. Tymczasem istnieje wiele ograniczeń powstałych na skutek relacji, stereotypów czy niedoskonałych rozwiązań prawnych. Są one szczególnie widoczne w analizie sytuacji społecznej osób pozostających w centrum zainteresowania niniejszego tomu. Są to problemy związane z postawą wobec inności, bariery edukacyjne, zawodowe, prawne, a także te związane z życiem codziennym (chociażby skromne zasoby ekonomiczne czy niedocenianie możliwości wykonywania prostych czynności samoobsługowych).
Jednym z celów tomu jest rozpatrzenie niektórych utrudnień, z którymi spotykają się osoby z niepełnosprawnością oraz ich najbliżsi - począwszy od tych ukonstytuowanych na organizacji życia społecznego (wyprowadzonych z uznanych teorii socjologicznych), a skończywszy na tych najbardziej przyziemnych, odnoszonych do jednostkowych, indywidualnych zdarzeń. Niektóre z nich są osadzone w zdarzeniach głęboko traumatycznych, inne wynikają z sytuacji mało istotnych.
Jedne kojarzą się z działaniem zinstytucjonalizowanym, planowym i przewidywalnym, a inne ze zdarzeniami przypadkowymi.
Kontynuacją tej problematyki jest zagadnienie zasobów własnych (często utożsamianych z kompetencjami), umożliwiających pokonywanie wymienionych barier oraz kwestie wsparcia udzielanego przez szeroko pojęte instytucje społeczne.
Treści oddanego czytelnikowi - już jedenastego - tomu serii Problemy Edukacji, Rehabilitacji i Socjalizacji Osób Niepełnosprawnych - pozostają właśnie w kręgu tej tematyki. Całość opracowania została podzielona na cztery części. Kategorią przewodnią pierwszej są przeżycia traumatyczne, w drugiej Czytelnik odnajdzie zagadnienia związane z postawami społecznymi wobec osób z niepełnosprawnością oraz ich planami życiowymi. Kolejna grupa tekstów umieszczonych w części
trzeciej obejmuje zagadnienia kompetencji społecznych, wsparcia oraz innych uwarunkowań funkcjonowania osób niepełnosprawnych.
W części ostatniej zostały opisane kanadyjskie i francuskie doświadczenia w zakresie edukacji uczniów z niepełnosprawnością oraz czeskie przemiany w kształceniu pedagogów specjalnych na przykładzie Uniwersytetu Ostrawskiego, a także proces reformowania domów opieki społecznej na terenie Słowacji.

Książka "Człowiek z niepełnosprawnością w przestrzeni społecznej. Tom 11" - oprawa miękka - Wydawnictwo Oficyna Wydawnicza Impuls. Książka posiada 192 stron i została wydana w 2009 r. Cena 5.61 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Problemy nierówności społecznej - okładka książki
Problemy nierówności społecznej w teorii i praktyce... Agnieszka Gromkowska-Melosik, Tomasz Gmerek
Produkty podobne:
Rodzicielstwo w obliczu trudności - okładka książki
Rodzicielstwo w obliczu trudności i problemów... Józefa Brągiel , Beata Górnicka (red.)
Rodzina w przestrzeni życia społecznego. - okładka książki
Rodzina w przestrzeni życia społecznego. Seria:... Magdalena Parzyszek, Lidia Pietruszka (red.)
Edukacja medialna w dobie współczesnych - okładka książki
Edukacja medialna w dobie współczesnych zmian... Agnieszka Ogonowska, Grzegorz Ptaszek (red.)