pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Nasze prawo, przyrzeczenie i pozdrowienie. Zagadnienia instruktorskie. Seria: Przywrócić Pamięć

Autor książki:

Ewa Grodecka

Dane szczegółowe:
Wydawca: Oficyna Wydawnicza Impuls
Rok wyd.: 2017
Oprawa: twarda
Ilość stron: 92 s.
Wymiar: 120x160 mm
EAN: 9788380952232
ISBN: 978-83-8095-223-2
Data: 2017-04-24
22.11 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 3-5 dni

Opis książki:

Harcerskie prawo, przyrzeczenie i pozdrowienie w przeszłości. I.

Skauting polski powstawał wielkim wysiłkiem zbiorowym. Starano się znaleźć jak najlepsze formy organizacyjne, starano się o jak najgłębsze ujęcie zasad ideologii.

Zasady te, wzorem skautingu angielskiego, i u nas miały być zawarte w zwięzłych punktach Prawa, umocnione w życiu każdego skauta przyrzeczeniem.

Twórcy skautingu polskiego od pierwszej chwili zajęli zdecydowane stanowisko wobec wzorów angielskich:
-angielski skauting jest rzeczą doskonałą i nie można do niej wprowadzać zmiany treści bez obawy skrzywienia tej wspaniałej idei. Tylko formę można w pewnym stopniu zmienić, dostosowując do naszych warunków? - pisze Małkowski w jednej z pierwszych gawęd obozowych, drukowanych w r. 1911 w "Skaucie".

"Pomysły szlachetnego i rozumnego generała angielskiego mają w sobie tyle pierwiastków wszechludzkich, że naogół nadają się dla każdego narodu" - pisze prof. Piasecki w przedmowie do I wydania "Harców młodzieży polskiej", których celem było "spolszczenie dzieła Baden Powella w całym tego słowa znaczeniu".

Polskość ruchu polskiego miała się wyrazić również i w naszym Prawie skautowym, które miało być równie wszechludzkie jak skauting i równie polskie jak nasze stare tradycje i idea, w imię której Harcerstwo budziło się do życia w przededniu ostatniej, zwycięskiej walki o niepodległość.

Prawo tworzono wolno, stopniowo przechodząc od tłumaczenia przez niejednokrotne zmiany do wyrażenia się bardziej polskiego.

W pierwszych latach władze skautowe nie wydawały rozkazów, okólników i t. p. Skauting był o wiele bardziej ruchem, niż organizacją. Dzielono się dorobkiem, podawano przez "Skauta" i bezpośrednio do wiadomości wszystkich takie czy inne projekty polskich form, dyskutowano z polskiego punktu widzenia różne zagadnienia skautowe.

Książka "Nasze prawo, przyrzeczenie i pozdrowienie. Zagadnienia instruktorskie. Seria: Przywrócić Pamięć" - Ewa Grodecka - oprawa twarda - Wydawnictwo Oficyna Wydawnicza Impuls. Książka posiada 92 stron i została wydana w 2017 r. Cena 22.11 zł. Zapraszamy na zakupy!