pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Drogowskaz harcerski. Seria: Przywrócić Pamięć

Autor książki:

Stanisław Sedlaczek

Dane szczegółowe:
Wydawca: Oficyna Wydawnicza Impuls
Rok wyd.: 2014
Oprawa: twarda
Ilość stron: 244 s.
Wymiar: 120x170 mm
EAN: 9788378505860
ISBN: 978-83-7850-586-0
Data: 2014-07-11
22.11 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 3-5 dni

Opis książki:

Seria wydawnicza Przywrócić Pamięć ma przybliżyć współczesnemu społeczeństwu publikacje założycieli ruchu skautowego, twórców rozwoju idei i metodyki harcerskiej z lat 1911 1939.

Reprint wydania z 1936 r.: DROGOWSKAZ HARCERSKI Nasz drogowskaz...

Książeczka jest odpowiednikiem Baden-Powellowskich Pierwszych kroków w skautostwie, na których wzorował się także Małkowski, wydając pod tym właśnie tytułem mały podręcznik dla początkujących skautów polskich w Ameryce. Materjały czerpaliśmy nieraz z różnych źródeł, jednakże ujęcie całości jest oryginalne, w szczególności oryginalne jest położenie nacisku na stronę ideową i związane z tem stosunkowo obszerne potraktowanie dziejów i organizacji harcerstwa. Chcieliśmy przez takie ujęcie podkreślić, że technika skautowa, która najbardziej pociąga młodych do harcerstwa, sama jednak harcerstwa nie stanowi, przeciwnie, harcerz ćwiczy się technicznie, aby móc jaknajlepiej dążyć ku celom ideowym.

Drogowskazem nazwaliśmy książeczkę, bo chce ona wskazać harcerzowi i harcerce owe pierwsze kroki na harcerskiej drodze. Jak drogowskaz, prosty słup z strzałą, skromna - wskazuje jeno zasadniczy kierunek: w górę.

St. S.

W tem II wydaniu dokonaliśmy szeregu uzupełnień i zmian, niektórych na życzenie Harcerskiego Biura Wydawniczego. Skorowidz treści znajduje się na końcu książki.

Za SADY HARCERSKIE.

Zasady harcerskie wskazują jak żyje, do czego dąży i jak postępuje prawdziwy harcerz i prawdziwa harcerka.

Nie ten przecież jest harcerzem, kto włoży na siebie mundur harcerski i ozdobi go harcerskiemi oznakami, kto harcuje na wycieczkach i ćwiczeniach, obozuje, tropi, podchodzi, sygnalizuje, żegluje, zdobywa odznaki sportowe i strzeleckie. To wszystko można robić, nie będąc harcerzem.

Harcerzem staje się dopiero ten, kto postanawia sobie żyć według zasad harcerskich i kto pracuje nad sobą, aby Prawo Harcerskie stosować w całem swojem życiu.

Prawo i zawołanie nasze Czuwaj mówią nam, czego trzeba chcieć i co trzeba robić, aby stać się harcerzem; przyrzeczenie stwierdza, że przyjmujemy zasady harcerskie za swoje i wzmacnia nas w naszem postanowieniu harcerskiego życia.

Książka "Drogowskaz harcerski. Seria: Przywrócić Pamięć" - Stanisław Sedlaczek - oprawa twarda - Wydawnictwo Oficyna Wydawnicza Impuls. Książka posiada 244 stron i została wydana w 2014 r. Cena 22.11 zł. Zapraszamy na zakupy!