pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

O skautingu polskim. Seria: Przywrócić Pamięć

Autor książki:

Stanisława Kuszewelska

Dane szczegółowe:
Wydawca: Oficyna Wydawnicza Impuls
Rok wyd.: 2015
Oprawa: twarda
Ilość stron: 56 s.
Wymiar: 120x160 mm
EAN: 9788378508571
ISBN: 978-83-7850-857-1
Data: 2015-07-02
13.27 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 3-5 dni

Opis książki:

Seria wydawnicza Przywrócić Pamięć ma przybliżyć współczesnemu społeczeństwu publikacje założycieli ruchu skautowego, twórców rozwoju idei i metodyki harcerskiej z lat 1911-1939.

Reprinty: reprint wydania, [1916].O SKAUTINGU POLSKIM".

4. Czem może być skaut.

Widzieliśmy, że celem skauta jest służenie społeczeństwu.

Tak. Ale już od społeczeństwa samego zależy, żeby umiało skautom każdego pokolenia postawić wymagania danej chwili - i wedle nich je sobie przystosować.

Niemniej jednak, niech skaut pozostanie skautem.

Tu właśnie leży najboleśniejsze i najszkodliwsze skoszlawienie idei, które miało miejsce u nas, przed wojną obecną.

Zasłoniono charakter ogólny - wymaganiami chwili. Zamiast na tle owego charakteru ogólnego - wyakcentować i wydobyć te wymagania. Bo choć bez wątpienia były one pierwszorzędnej wagi, nie wolno im było odbierać wychowaniu skautowemu jego znaczenia i wartości pod narodową "specie aeternitatis".

Niech skauting nie obiera drogi - niech wskaże tylko jak iść każdą drogą. Niech nie tylko mówi "tak a tak narodowi przydać się dziś możesz" - ale wpoi przedewszystkiem - realnie i głęboko - czem jest przydatność narodowa. Wtedy skaut sam już będzie gotów na wezwanie. Nie kazać mu daną ideę kochać jako własną - ale pozwolić sercem i rozumem pojąć, czem jest miłość narodowa — a bezwątpienia pokocha tę ideę która wtedy czekać będzie na wcielenie. Krócej:

Potrzebni są dziś żołnierze? — Naucz skautów być żołnierzami. Ale niech wiedzą, że choć każdy skaut może być żołnierzem — nie każdy żołnierz będzie przez to skautem. I jeśli krajowi — potem — potrzebni będą chociażby zamiatacze ulic — skaut będzie zamiatał ulice.

Więcej przeczytacie w książce... zapraszamy!

Książka "O skautingu polskim. Seria: Przywrócić Pamięć" - Stanisława Kuszewelska - oprawa twarda - Wydawnictwo Oficyna Wydawnicza Impuls. Książka posiada 56 stron i została wydana w 2015 r. Cena 13.27 zł. Zapraszamy na zakupy!