pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Księgarnia »
Książki »
»
Kucharz Dobrze Usposobiony, oraz Spiżarnia dostatecznie i przezornie...
Księgarnia »
Książki »
książka:

Kucharz Dobrze Usposobiony, oraz Spiżarnia dostatecznie i przezornie urządzona

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Graf-ika
Rok wyd.: 2017
Oprawa: twarda
Ilość stron: 270 s.
Wymiar: 135x230 mm
EAN: 9788365602251
ISBN: 978-83-65602-25-1
Data: 2017-12-12
72.02 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Kucharz Dobrze Usposobiony, oraz Spiżarnia dostatecznie i przezornie urządzona - Jan Szyttler - opis książki:

Jan Szyttler - Kucharz na dworze Stanisława Augusta Poniatowskiego (pod kierownictwem sławnego kuchmistrza Paula Tremona).

Czerpał inspiracje dla swoich przepisów zarówno z kuchni francuskiej, jak i polskiej, oraz w mniejszym stopniu litewskiej i białoruskiej.

"W porównaniu do Czernieckiego Szyttler jest wręcz diabelsko precyzyjny. Podaje nie dość, że typ mięsa, to konkretny kawałek tuszy, który należy użyć, podaje gramaturę w funtach i krok po kroku prowadzi użytkownika przez proces przygotowania danej potrawy. Widać tu też echo kuchni staropolskiej - w czasach, gdy kuchnia francuska zaczyna dominować na stołach miejskich, niewiele jest już miejsca dla szafranu. Szyttler nie boi się tej drogiej przyprawy, aczkolwiek w ramach nowoczesności gotuje mięso w białym winie, czego kuchnia staropolska nie zna. "Kucharz dobrze usposobiony" jest swego rodzaju manifestem otwarcia się kulinariów na zwykłego człowieka, nie tylko profesjonalistę. Szyttler już w swoich projektach zup pokazuje, jakie ma inspiracje. W rozdziale o zupach znajdziemy bowiem takie potrawy jak "Zupa wiosenna Ruska" czy "Zupa ucha ruska".

Gdyby przyjrzeć się przepisom Szyttlera w jego "Kucharzu", okaże się, że większość potraw mięsnych (czyli z mięsa czerwonego lub dziczyzny) to sposoby na wołowinę. Swego rodzaju znakiem czasu jest obecność wieprzowiny, np. w postaci kotletów. To efekt masowego chowu świń, jako tańszego odpowiednika wołowiny. Drugim powodem popularności wieprzowiny jest osłabienie tradycji postnych - jako mięso niekoszerne w okresie staropolskim nie była mile widziana na stole. Szyttler nie boi się już korzystać z potencjału, jaki ma świńskie mięso.

Osobny tom "Kucharza" poświęca Szyttler deserom. Jest to też miejsce - wreszcie - na rozdział o spiżarni. Tej autor poświęca bardzo mało miejsca. Przepisy, które dotyczą kompotów i marmolad, zajmują raptem dwa niewielkie rozdziały. Otoczone zaś są dużą liczbą sposobów na lody, ciasta czy inne desery. Tłumaczyć można to obecnością innej książki Szyttlera, czyli "Spiżarni dostatecznie i przezornie urządzonej[...]".

Książka „Kucharz Dobrze Usposobiony, oraz Spiżarnia dostatecznie i przezornie urządzona” - oprawa twarda - Wydawnictwo Graf-ika.

Książka posiada 270 stron i została wydana w 2017 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Kucharz Dobrze Usposobiony, oraz Spiżarnia dostatecznie i przezornie..."
Jan Szyttler - autor m.in.:
Kuchnia myśliwska - zdjęcie reprintu, mapy
Kuchnia myśliwska Jan Szyttler;
Produkty podobne:
Polska Kuchnia i Spiżarnia - okładka książki
Polska Kuchnia i Spiżarnia Jadwiga Izdebska
Kucharka Szlachecka - okładka książki
Kucharka Szlachecka Maria Marciszewska
Moje smaki - okładka książki
Moje smaki Michel Moran
Naturalnie. Prosto, zdrowo, smacznie - okładka książki
Naturalnie. Prosto, zdrowo, smacznie Alain Ducasse, Christophe Saintagne, Paule Neyrat