pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Inwestowanie

Autor książki:

Agata Adamska, Andrzej Fierla

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Rok wyd.: 2011
Oprawa: twarda
Ilość stron: 272 s.
Wymiar: 176x250 mm
EAN: 9788373786677
ISBN: 978-83-7378-667-7
Data: 2012-01-16
Cena wydawcy: 49.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:


Ze Wstępu
Cechą charakterystyczną początku XXI wieku jest narastająca niestabilność. W ostatnich latach byliśmy świadkami wielu katastrof naturalnych, takich jak trzęsienia ziemi, tsunami, huragany, wybuchy wulkanów czy powodzie, które nie tylko spowodowały śmierć i cierpienie milionów ludzi, ale wpłynęły także na funkcjonowanie gospodarki w skali zarówno lokalnej, jak i globalnej. Zdarzenia o charakterze nagłym, dramatycznym wywoływane są także przez działania ludzi, zarówno świadomie nastawione na sianie zniszczenia i zamętu, takie jak ataki terrorystyczne, jak i wynikające z bezmyślności i zaniedbań, takie jak katastrofy ekologiczne. Wrażenie chaosu na świecie potęgują doniesienia o przewrotach na szczytach władzy, wojnach domowych i konfliktach międzynarodowych. Mniej tragiczne w skutkach, ale nie mniej istotne dla wielu ludzi i gospodarki są kryzysy finansów publicznych rosnącej liczby krajów, grożące ich niewypłacalnością.

Na te wstrząsające, dramatyczne wydarzenia nakładają się bardziej długofalowe zmiany w układzie geopolitycznym świata, w strukturze wiekowej i dochodowej społeczeństw, w relatywnym znaczeniu różnych sektorów gospodarki. Przykładowo, rewolucja technologiczna tam, gdzie się dokonała, spowodowała ogromną zmianę jakościową w sposobach produkcji i konsumpcji.

Znaczące przemiany dokonują się nie tylko w sferze realnej, ale również w ramach rynków finansowych. Mobilność kapitału wynikająca zwłaszcza z ograniczenia barier w jego przepływie i postępująca koncentracja tego kapitału (wielkość rynku finansowego jest ogromna w porównaniu z rynkami dó i usług) kreują coraz to nowe bańki spekulacyjne. Powstają nowe instrumenty finansowe, odpowiadające na różnorodne potrzeby uczestników rynków, ale rosnąca złożoność tych instrumentów sprawia, że konsekwencje ich stosowania stają się trudne do przewidzenia. Obok inwestorów instytucjonalnych - dzięki możliwościom, jakie stworzył internet, pojawiła się nowa fala inwestorów indywidualnych.

Niestabilność otoczenia w sposób naturalny prowadzi do wzrostu zmienności rynków finansowych, na których występują wahania o rzadko spotykanej wcześniej skali. Rodzi się zatem pytanie: czy w warunkach takiej zmienności można jeszcze inwestować czy pozostała jedynie spekulacja A może w ogóle klasyczne instrumenty finansowe są już przestarzałe i należy szukać jedynie alternatywnych możliwości Czy można pozostać przy pieniądzu czy może decydować się na przechowywanie wartości w dobrach materialnych Takie wątpliwości nurtują również uczestników studiów podyplomowych Akademii Profesjonalnego Inwestowania organizowanych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Dają oni im temu wyraz między innymi w pisanych przez siebie opracowaniach, których wybór zawiera prezentowana publikacja.

Książka rozpoczyna się poszukiwaniem przez autorów dwóch pierwszych tekstów odpowiedzi na pytanie, czy klasyczna doktryna inwestowania w wartość, sformułowana przez Benjamina Grahama, ma w dzisiejszych czasach rację bytu. Marcin Terebelski sprawdzał, czy można ją wykorzystać w odniesieniu do spółek wchodzących w skład indeksu WIG20, a Mariusz Doleszczak zbadał jej zastosowanie wobec spółek notowanych na New Connect. Oprócz bezpośredniego inwe­stowania w akcje, inwestor może powierzyć zarządzanie swoimi środkami funduszom inwestycyjnym. Dochody z tej klasycznej inwestycji mogą jednak zostać znacznie zredukowane przez opodatkowanie. Niuanse opodatkowania dochodów osiąganych przez osoby fizyczne z inwestowania w jednostki uczestnictwa otwartych funduszy inwestycyjnych oraz niestety nieliczne możliwości optymalizacji tego opodatkowania opisała w swoim tekście Katarzyna Dudek.

Książka "Inwestowanie" - Agata Adamska, Andrzej Fierla (red.) - oprawa twarda - Wydawnictwo Szkoła Główna Handlowa w Warszawie. Książka posiada 272 stron i została wydana w 2011 r.