pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
System euroatlantycki przed i po zakończeniu zimnej wojny. Istota,...
Tytuł książki:

System euroatlantycki przed i po zakończeniu zimnej wojny. Istota, cele i zadania oraz rola w budowie nowego ładu globalnego

Autor książki:

Józef M. Fiszer

Dane szczegółowe:
Wydawca: ISP PAN
Rok wyd.: 2013
Oprawa: miękka
Ilość stron: 127 s.
Wymiar: 165x240 mm
EAN: 9788364091100
ISBN: 978-83-64091-10-0
Data: 2014-02-13
10.51 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

W rodzącym się nowym, wielobiegunowym porządku światowym Stany Zjednoczone i Unia Europejska nie będą już cieszyć się dotychczasową, dominującą pozycją, choć jeszcze przez długie dekady pozostaną w gronie najpotężniejszych aktorów. Nowy system będzie charakteryzował się z jednej strony dążeniem tworzących go podmiotów do rozwoju i zacieśniania współpracy, niezbędnej w warunkach niesłychanie silnych, globalnych współzależności, z drugiej zaś ostrą konkurencją pomiędzy państwami.

Z punktu widzenia budowy gospodarczo-wojskowej potęgi, tradycyjnego celu wszystkich mocarstw, dwa obszary będą odgrywać szczególnie istotną rolę - dostęp do surowców naturalnych i innowacje. W obu tych obszarach widoczna jest coraz ostrzejsza rywalizacja, która, jeśli nie będzie prowadzona w ramach pewnych, respektowanych przez wszystkich aktorów reguł gry, łatwo może stać się źródłem poważnych konfliktów.

Wyzwaniem stojącym przed USA i Unią Europejską jest umiejętne połaczenie tradycyjnego zaangażowania w rozwiązywanie globalnych problemów i zapewnienie międzynarodowego bezpieczeństwa ze skutecznym konkurowaniem z nowymi potęgami na globalnej szachownicy.

Książka "System euroatlantycki przed i po zakończeniu zimnej wojny. Istota, cele i zadania oraz rola w budowie nowego ładu globalnego" - Józef M. Fiszer - oprawa miękka - Wydawnictwo ISP PAN. Książka posiada 127 stron i została wydana w 2013 r. Cena 10.51 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Józef M. Fiszer - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Produkty podobne:
System euroatlantycki w wielobiegunowym - okładka książki

System euroatlantycki w wielobiegunowym ładzie...

Józef M. Fiszer, Paweł Olszewski (red.)