pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
System euroatlantycki i bezpieczeństwo międzynarodowe w multipolarnym...
Książki »
Tytuł książki:

System euroatlantycki i bezpieczeństwo międzynarodowe w multipolarnym świecie. Miejsce i rola Polski w euroatlantyckim systemie bezpieczeństwa

Autor książki:

Józef M. Fiszer

Dane szczegółowe:
Wydawca: ISP PAN
Rok wyd.: 2013
Oprawa: twarda
Ilość stron: 388 s.
Wymiar: 165x240 mm
EAN: 9788364091155
ISBN: 978-83-64091-15-5
Data: 2014-02-13
34.91 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Między systemem euroatlantyckim i bezpieczeństwem międzynarodowym występuje swoiste sprzężenie zwrotne, tzn. system euroatlantycki wywiera istotny wpływ na bezpieczeństwo międzynarodowe i vice versa, bezpieczeństwo międzynarodowe wpływa na system euroatlantycki oraz na jego aktywność na forum międzynarodowym. tak było w latach zimnej wojny i tak jest nadal, w czasach kształtowania się nowego porządku międzynarodowego na świecie. Nie ulega też wątpliwości, że system euroatlantycki, do którego należy Polska, wpływa w dużym stopniu na jej bezpieczeństwo narodowe i międzynarodowe. Zarazem Polska, która od 1999 roku należy do NATO, a od 2004 roku do Unii Europejskiej i obecnie aspiruje do roli mocarstwa regionalnego, stanowi ważne ogniwo w sojuszu euroatlantyckim i systemie bezpieczeństwa międzynarodowego.

Jednocześnie system euroatlantycki i bezpieczeństwo międzynarodowe, a także Polska, znajdują się pod presją procesów integracyjnych i globalizacyjnych, a te z kolei determinyją proces, który określa się mianem nowego porządfku na świecie. Choć minęło już ponad dwadzieścia lat od rozpadu ładu jałtańsko-poczdamskiego, świat ciągle znajduje się w drodze do nowego ładu globalnego. Ten przejściowy okres nie sprzyja jednak budowie trwałego pokoju i umacnianiu międzynarodowego bezpieczeństwa. Wprost przeciwnie, generuje różne konflikty o zasięgu lokalnym, regionalnym i światowym oraz niesie zagrożenia dla międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa.

Autorzy monografii podejmują próbę odpowiedzi na pytania dotyczące przyczyn tego stanu rzeczy, perspektyw przyszłego ładu międzynarodowego oraz roli w nim sojuszu euroatlantyckiego i Polski. Ukazują zagrożenia i szanse dla bezpieczeństwa międzynarodowego w powstającym wielobiegunowym świecie oraz rolę w nim systemu euroatlantyckiego, a także perspektywy dla Europy, Stanów Zjednoczonych, NATO i Unii Europejskiej oraz Polski w nowym multipolarnym świecie, w którym coraz większą rolę będą odgrywały tzw. mocarstwa wschodzące, na czele z Chinami, Indiami, Rosją i Brazylią.

Książka "System euroatlantycki i bezpieczeństwo międzynarodowe w multipolarnym świecie. Miejsce i rola Polski w euroatlantyckim systemie bezpieczeństwa" - Józef M. Fiszer - oprawa twarda - Wydawnictwo ISP PAN. Książka posiada 388 stron i została wydana w 2013 r. Cena 34.91 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Józef M. Fiszer - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Działanie i system świata - okładka książki

Działanie i system świata

Thierry de Montbrial
Produkty podobne:
System euroatlantycki w wielobiegunowym - okładka książki

System euroatlantycki w wielobiegunowym ładzie...

Józef M. Fiszer, Paweł Olszewski (red.)