pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Wpływ konfliktu w byłej Jugosławii na stosunki między Stanami Zjednoczonymi...
Książki »
Książki »
Książki »
Tytuł książki:

Wpływ konfliktu w byłej Jugosławii na stosunki między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską 1990-1995

Autor książki:

Agnieszka Orzelska

Dane szczegółowe:
Wydawca: ISP PAN
Oprawa: miękka
Ilość stron: 217 s.
Wymiar: 140x20 mm
EAN: 9788388490552
ISBN: 83-88490-55-9
Data: 2005-03-23
16.76  20.00  3.24 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

"Przełom lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku był szczególnym okresem stosunków między Wpólnotą Europejską i Stanami Zjednoczonymi. Wraz z końcem zimnej wojny zakończyła się epoka rywalizacji między Ameryką a Związkiem Radzieckim o hegemonię na świecie i zmienił się status Stanów Zjednoczonych, które "po klęsce swego rywala [...] znalazły się w niezwykłym położeniu, stając się pierwszym, a zarazem jedynym mocarstwem naprawdę ogólnoświatowym". Europa Zachodnia natomiast kontynuowała proces integracji, który wraz z przyjęciem Traktatu z Maastricht osiągnął kolejny etap. Umacnianie się Wspólnoty Europejskiej, zdolnej konkurować w sferze gospodarczej z Amerykanami, rosnące ambicje Brukseli w sferze współpracy w dziedzinie polityki zagranicznej i bezpieczeństwa nie pozostały bez wpływu na stosunki transatlantyckie, na które oddziaływały także inne czynniki.
Poszukuję w tej książce odpowiedzi na pytanie, czy - a jeśli tak, to dlaczego - konflikt w byłej Jugosławii w latach 1990-1995 wpłynął na stosunki między Stanami Zjednoczonymi a Wspólnotą Europejską, a następnie z Unią Europejską. Łączy się to ściśle z innymi pytaniami o przyszły kształt stosunków transatlantyckich, jakie zadawano o zimnej wojnie: Czy obecność Amerykanów na Starym Kontynencie była potrzebna Europie w zmienionej sytuacji geopolitycznej? Jaki model miały stosunki Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej w nowym porządku światowym, w szczególności czy był to model partnerski, w którym obie strony miały równy głos?".
...

Z recenzji książki: (Prof. dr hab. Bronisław Geremek)
"Agnieszka Orzelska podejmuje temat o istotnym znaczeniu zarówno dla zrozumienia układu stosunków międzynarodowych po zimnej wojnie, jak i dla uchwycenia jego tendencji rozwojowych. [...] Autorka określa trzy tezy swojej rozprawy: po pierwsze, "konflikt w byłej Jugosławii był jednym z głównych czynników wpływających po zimnej wojnie na kształt stosunków Stanów Zjednoczonych z Unią Europejską", po drugie, "obecność Amerykanów w Europie była wciąż bardzo potrzebna", po trzecie, "stosunki między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską nie były partnerskie". Analiza polityki amerykańskiej i europejskiej wobec rozpadu Jugosławii oraz wobec wojny ma służyć udowodnieniu tych tez. Autorka nie wpadła jednak w pułapkę tego zadania udowodnienia trzech tez, ale przedstawiła kolej losów polityki amerykańskiej i europejskiej wobec Jugosławii oraz poddała analizie napięcia, jakie się w tej dziedzinie wytworzyły między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi".

Książka "Wpływ konfliktu w byłej Jugosławii na stosunki między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską 1990-1995" - Agnieszka Orzelska - oprawa miękka - Wydawnictwo ISP PAN. Cena 16.76 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Spis treści:

Wspólnota Europejska i Stany Zjednoczone w obliczu groźby rozpadu Jugosławii 19
Deklaracja transatlantycka z 1990 r. jako wyznacznik kierunku w stosunkach między Stanami Zjednoczonymi a Wspólnotą Europejską po zimnej wojnie 19 br> Znaczenie konfliktu w SFRJ dla Stanów Zjednoczonych i Wspólnoty Europejskiej w zmienionej sytuacji geopolitycznej 22 br> Brak żywotnych interesów Stanów Zjednoczonych i Wspólnoty Europejskiej w konflikcie w SFRJ 33 br> Rozdział II Próba samodzielnego rozwiązania konfliktu w byłej Jugosławii przez Wspólnotę Europejską przy poparciu Stanów Zjednoczonych 39 br> Zgodność polityki Wspólnoty Europejskiej i Stanów Zjednoczonych wobliczu rozpadu SFRJ 39 br> Inicjatywy Wspólnoty Europejskiej podjęte przy poparciu Stanów Zjednoczonych 48 br> Rozbieżność między Stanami Zjednoczonymi a Wspólnotą Europejską w kwestii uznania niepodległości Słowenii i Chorwacji 58 br> Rozdział III Wspólnota Europejska i Stany Zjednoczone w obliczu wybuchu wojny w Bośni i Hercegowinie 71 br> Interesy Stanów Zjednoczonych i Wspólnoty Europejskiej 71 br> Fiasko planu Cutileiro 74 br> Uznanie Bośni i Hercegowiny oraz Macedonii 79 br> Działania Waszyngtonu i Brukseli wobec eskalacji wojny w Bośni i Hercegowinie 85 br> Rozdział IV Wpływ planu Vance`a i Owenana stosunki Stanów Zjednoczonych ze Wspólnotą Europejską 95 br> Rozbieżności między Brukselą a Waszyngtonem w sprawie planu Vance`a i Owena 95 br> Próba przezwyciężenia różnic między Waszyngtonem a Brukselą 100 br> Odrzucenie amerykańskiej propozycji "lift and strike" 111 br> Znaczenie Planu Wspólnego Działania dla Europejskiej Współpracy Politycznej 119 br> Rozdział V Wspólna Polityka Zagraniczna i Bezpieczeństwa UE w zderzeniu z rzeczywistością 129 br> Wspólna polityka Zagraniczna i Bezpieczeństwa Traktacie o UE z Maastricht 129 br> Fiasko Planu Działania UE 136 br> Włączenie się Stanów Zjednoczonych do wysiłków pokojowych. Porozumienie o utworzeniu Federacji Chorwacko-Muzułmańskiej 139 Powstanie Grupy Kontaktowej przypięczetowaniem fiaska Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa 143 br> Rozdział VI Problemy w stosunkach transatlantyckich na drodze do porozumienia z Dayton 147 br> Utworzenie Sił Szybkiego Reagowania 147 br> Stany Zjednoczone w obliczu groźby wycofania UNPROFOR 149 br> Punkt zwrotny w amerykańskiej polityce wobec Bośni i Hercegowiny 154 br> Rola Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej w negocjacjach pokojowych w Dayton 158 br> Rozgrywki między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską w związku z podpisaniem porozumienia pokojowego 166 br> Konflikt w byłej Jugosławii a Nowa Agenda Transatlantycka 170 br> Zakończenie 173 br> Aneksy 185 br> Bibliografia 199 br> Summary
Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Agnieszka Orzelska - autor m.in.:
Produkty podobne:
Kiedy związane ręce zapewniają - okładka książki

Kiedy związane ręce zapewniają przewagę. Siła...

Klaus Bachmann, Katarzyna Decko, Agata Rusek