pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Prawo harcerskie. Seria: Przywrócić Pamięć

Dane szczegółowe:
Wydawca: Oficyna Wydawnicza Impuls
Rok wyd.: 2016
Oprawa: miękka
Ilość stron: 144 s.
Wymiar: 120x160 mm
EAN: 9788378508991
ISBN: 978-83-8294-005-3
Data: 2016-02-03
14.74 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 3-5 dni

Opis książki:

Seria wydawnicza „ Przywrócić Pamięć ” ma przybliżyć współczesnemu społeczeństwu publikacje założycieli ruchu skautowego, twórców rozwoju idei i metodyki harcerskiej z lat 1911–1939.

Reprinty: reprint wydania, [1939].  "Prawo harcerskie".

 

Książka, którą oddajemy do rąk instruktorów i drużynowych harcerskich, starszych harcerzy i harcerek, oraz księży kapelanów harcerskich, zapełni wielką lukę, istniejącą od dwudziestu pięciu lat w harcerskiej literaturze.

Ks. R. Héret, autor tej książki, postanowił wyjaśnić zasady etyki skautowej na podstawie pism jednego z największych mędrców Kościoła, św. Tomasza z Akwinu.

Autor komentarza dokonał swego dzieła z wielkim talentem i znajomością duszy chłopca. Zresztą zadanie miał ułatwione przez fakt, że podstawowe idee ruchu skautowego i skautowego Prawa tkwią korzeniami w instytucji rycerstwa chrześcijańskiego.

Wystarczyło zatem wskazać, iż Święty Tomasz z Akwinu był nauczycielem ostatnich bohaterskich krzyżowców, którzy wraz z Królem Ludwikiem Świętym przelewali krew za Wiarę i Francję, aby postać „Księcia Teologii“ stała się bliska skautom francuskim.

Ale nie tylko francuskim. Instytucja rycerstwa, która w Polsce przetrwała do wieku XVII w postaci harcerzy kresowych, jest wspólnym dobrem katolickich narodów. Prawo rycerskie, podobnie jak Prawo oraz Przyrzeczenie harcerskie, wyrosło z ducha prawych synów Walczącego Koś

Etyka, zawarta w Prawie harcerskim czy skautowych prawach świata, da się w pełni rozwinąć i zrozumieć jedynie na tle heroicznej nauki Kościoła o Obowiązku i Prawie, Miłości i Poświęceniu, Zasłudze i Łasce, Grzechu i Odkupieniu.

Bez tej podbudowy etyka skautowa staje się, wcześ­niej czy później, albo niechętnie traktowanym dodatkiem do wyczynów sportowych, społecznych, obozowych, albo też wyradza się w czułostkową „półreligię“. Grozi jej także zboczenie na manowce rozdziału „etyki“ od kultu, od życia w łączności z Bogiem, od sakramentów. Etyka tak fałszywie pojęta, a nazywana także „etyką chrześcijańską“, staje się zbiorem zasad postępowania czysto przyrodzonego. Wydziela się niektóre zasady postępowania z całości nierozdzielnej nauki Chrystusa, przyjmuje to, co odpowiada naturalistycznemu poglądowi na świat i usiłuje stosować tak, jakby Boga nie było, lub jakby Chrystus nie był Bogiem.

Prawdą jest natomiast, że nie ma dwóch etyk, chrześcijańskiej i Chrystusowej. Nie ma etyki Chrystusowej, czyli nauki Chrystusa o postępowaniu człowieka wobec Boga, siebie i bliźnich, bez ścisłej łączności z kultem. Nie ma etyki chrześcijańskiej bez troski o doskonalenie się nadprzyrodzone, bez życia sakramentalnego. Nie ma etyki chrześcijańskiej bez przyjęcia dogmatów.

Podstawowe zadanie wychowania katolickiego, a zatem i wychowania młodzieży katolickiej w harcerstwie, to zadanie wychowania do życia nadprzyrodzonego już tu na ziemi, by przez to życie być stale, zawsze, codziennie i każdej chwili, żywą cząstką Chrystusa mistycznego i przez Niego, z Nim i w Nim oddawać chwałę Bogu i zasługiwać na żywot wieczny. Myśli te wyjaśnia znakomicie książka ks. Héreta.

Nie potrzeba dłuższych wywodów dla wykazania, że ruch skautowy wszędzie, gdzie był oparty o mocne fundamenty religii, spełniał i spełnia zadanie olbrzymie, które przekracza ramy zadań doczesnego życia. Kościół w skautingu katolickim we Francji widzi odrodzenie średniowiecznego rycerstwa, wspaniałej instytucji, która przedziwnie wiązała zasady etyki Chrystusowej z umiejętnością użycia siły, a miłość Narodu, Ojczyzny, z niezachwianą wiernością Kościołowi.

Dlatego też Papież Pius XI nazwał skautów katolickich czołem przedniej straży armii Kościoła. Harcerstwo polskie nie posiada oficjalnie charakteru organizacji katolickiej. Nie mniej jednak składa się z małymi wyjątkami, z katolików-harcerzy. W tym polskim wydaniu książki Héreta instruktorzy, instruktorki, drużynowi, drużynowe i kapelani harcerscy, a także starsze harcerstwo i starsza młodzież harcerska, znajdą obfite źródła materiałów do pracy wychowawczej, sprawdzian swego własnego, harcerskiego stosunku do Boga, ludzi i siebie, do harcerstwa, znakomitą pomoc w pracy nad sobą, nad udoskonaleniem swego życia wewnętrznego.

Wydaniu polskiemu „La Loi Scoute“ nadaliśmy tytuł „Prawo Harcerskie“, a nie „Prawo Skautowe“ dla podkreś­lenia, że ta książka, napisana dla Skautów Francji, ma nie mniejszą wartość dla polskiego harcerstwa. W tekście nie czyniliśmy żadnych zmian, poza opuszczeniem w przedmowach kilku ustępów, odnoszących się specjalnie do Skautów Francji oraz dodaniem paru przypisów. Dodaliśmy też w nagłówkach rozdziałów odpowiednie punkty Polskiego Prawa Harcerskiego. Przedmowy do wydania francuskiego, ze względów graficznych, przenieśliśmy na koniec książki.

Teksty Pisma św., gdzie one w oryginale były cytowane dosłownie, podawaliśmy według wydania Księży Jezuitów, Kraków 1935, w opracowaniu Ks. St. Stysia i Ks. J. Roztworowskiego, z wyjątkiem Listów św. Pawła Apostoła, którego cytowaliśmy według przekładu Ks. Arcybiskupa Symona, Kraków, 1929. Przekład był łaskaw przejrzeć ks. dr Witold Klimkiewicz, asystent Kościelny Katolickiego Związku Młodzieży Męskiej, za co Mu na tym miejscu najserdeczniejsze składamy podziękowanie.

Książka "Prawo harcerskie. Seria: Przywrócić Pamięć" - Stanisław Sedlaczek, Witold Sawicki - oprawa miękka - Wydawnictwo Oficyna Wydawnicza Impuls. Książka posiada 144 stron i została wydana w 2016 r. Cena 14.74 zł. Zapraszamy na zakupy!