pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Polski nurt krytyki nazizmu przed rokiem 1939. Aspekty ideologiczne...
Tytuł książki:

Polski nurt krytyki nazizmu przed rokiem 1939. Aspekty ideologiczne i pedagogiczne. Seria: Arkana historii

Autor książki:

Janina Kostkiewicz

Dane szczegółowe:
Wydawca: ARCANA
Rok wyd.: 2020
Oprawa: twarda
Ilość stron: 340 s.
Wymiar: 150x220 mm
EAN: 9788365350626
ISBN: 978-83-65350-62-6
Data: 2020-11-05
Obniżka ceny! 24.20  29.40  5.2 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

[…] Jest to w istocie pierwsza próba niemal całościowego spojrzenia na polskie środowiska krytykujące nazizm nie wówczas, gdy uzasadniał on już militarny atak Niemiec na sąsiednie państwa wraz z rozpoczęciem II wojny światowej, nie wówczas, gdy stał się on teoretycznym zapleczem zbrodni ludobójstwa […], lecz znacznie wcześniej, gdy na narodowo-socjalistycznym gruncie wspierano i pierwsze akty normatywne, i pierwsze programy wychowawcze, które miały być realizowane gwoli spełnienia różnych zapowiedzi przewidywanych przez twórców tej „doktryny”. […]. Praca Janiny Kostkiewicz, przywracająca pamięć o części polskich dokonań okresu międzywojennego […], należy do tych, na które długo czekała polska nauka. Należy żywić nadzieję, że jej publikacja znakomicie przyczyni się i do intensyfikacji studiów nad nazistowskimi projektami pedagogicznymi i do pogłębienia namysłu nad intelektualnymi dociekaniami podejmowanymi przez międzywojennych uczonych polskich, zagubionymi lub zapoznanymi w okresie PRL-u, gdy krytyka nazizmu – owszem: krzykliwa – pomijała, a nawet wykluczała perspektywę przypominaną przez Autorkę.

Z recenzji prof. Bogdana Szlachty

 

Analiza powstałej w II Rzeczypospolitej krytyki ideologii narodowosocjalistycznych Niemiec nie została dotąd przedstawiona całościowo, tym bardziej w pogłębiony naukowo sposób. Samo zatem już podjęcie tej tematyki przez Autorkę zasługuje na uznanie. Rośnie ono wraz z lekturą studium profesor Janiny Kostkiewicz. Na pozytywną uwagę zasługuje zebranie i solidne wykorzystanie bardzo bogatego materiału źródłowego, obejmującego zarówno istotne dla tematu czasopisma naukowe i społeczne, ale również rozproszonego w znacznym stopniu po licznych, nierzadko efemerycznych tytułach prasowych II RP czy niskonakładowych broszurach. Autorka rekonstruuje swoistą mapę intelektualnych odpowiedzi z Polski na ujawniające się w Niemczech nowe, totalitarne wyzwanie. […] Polska intelektualna krytyka, rodzącego się w Niemczech narodowego socjalizmu, pozostaje niemal całkowicie zapomniana także w samej Polsce. Ta arcyciekawa monografia tę lukę w naszej pamięci znakomicie wypełnia.

Z recenzji prof. Andrzeja Nowaka

Książka "Polski nurt krytyki nazizmu przed rokiem 1939. Aspekty ideologiczne i pedagogiczne. Seria: Arkana historii" - Janina Kostkiewicz - oprawa twarda - Wydawnictwo ARCANA. Książka posiada 340 stron i została wydana w 2020 r. Cena 24.20 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Janina Kostkiewicz - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
O wolności w czasach niewoli - okładka książki
O wolności w czasach niewoli Włodzimierz Bernacki
Perspektywy ustrojowe Unii Europejskiej - okładka książki
Perspektywy ustrojowe Unii Europejskiej Jarosław F. Czub, Piotr Tosiek (red.)
Polski kryzys konstytucyjny - okładka książki
Polski kryzys konstytucyjny Wojciech Sadurski
Produkty podobne:
Stany nadzwyczajne - jako trwały - okładka książki
Stany nadzwyczajne - jako trwały element bezpieczeństwa... Sabina Sanetra-Półgrabia, Paweł Skorut (red.)
Liberalizm polski - okładka książki
Liberalizm polski Ireneusz Krzemiński (red.)
Nad Odrą i Bałtykiem. Myśl zachodnia: - okładka książki
Nad Odrą i Bałtykiem. Myśl zachodnia: ludzie -... Magdalena Semczyszyn, Tomasz Sikorski, Adam Wątor (red.)