pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Liberalizm polski

Autor książki:

Ireneusz Krzemiński

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: SEDNO
Rok wyd.: 2015
Oprawa: twarda
Ilość stron: 584 s.
Wymiar: 165x240 mm
EAN: 9788363354367
ISBN: 978-83-6335-436-7
Data: 2015-04-01
49.01 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

"Liberalizm polski" to antologia publicystyki i dokumentów związanych z działalnością Kongresu Liberalno-Demokratycznego, publikowanych na łamach "Przeglądu Politycznego" (od 1987 do 2012 roku), poprzedzona wstępem prof. Ireneusza Krzemińskiego, autora wyboru. Zawiera najciekawsze teksty ze współczesnej polskiej myśli liberalnej reprezentowanej przez gdańskie środowisko tego nurtu oraz jego zwięzłą historię od czasów karnawału "Solidarności" w 1980 roku do zjednoczenia Kongresu Liberalno-Demokratycznego z Unią Wolności w 1994 roku. Pokazuje rodzenie się myślenia liberalnego w społeczeństwie polskim w schyłkowym okresie PRL-u oraz dążenie jego wyrazicieli do powiązania indywidualnej wolności i swobód obywatelskich z wolnością narodowo-obywatelską, z niepodległym państwem. Teksty ponad 50 autorów zawarte w antologii dotyczą pytań o polską tożsamość i stosunek do innych, do tradycji w całej jej różnorodności kulturowo-etniczno-religijnej, o współczesny patriotyzm, o granice swobody działalności gospodarczej, wolności osobistej i zbiorowej. Niemniej nawet tak obszerny wybór nie może wyczerpać wszystkich tematów dyskursu liberalnego. Intencją autora wyboru jest pokazanie Czytelnikowi, że stereotypowy i dominujący w debacie publicznej obraz polskiego liberalizmu i liberała jest dalece uproszczony i nie oddaje zarówno wielowątkowości tego nurtu polskiego życia ideowo-politycznego ostatnich 30 lat, jak i praktyki politycznej czerpiącej z jego wartości.

Przedstawione w antologii teksty pozwolą Czytelnikowi na własną ocenę oraz umożliwią bliższe poznanie jednego ze współczesnych polskich nurtów ideowych wzbudzających skrajne emocje i oceny w debacie publicznej.

Książka "Liberalizm polski" - Ireneusz Krzemiński (red.) - oprawa twarda - Wydawnictwo SEDNO. Książka posiada 584 stron i została wydana w 2015 r. Cena 49.01 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.