pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Pedagogie katolickich zgromadzeń zakonnych. Tom 2. Historia i współczesność
Tytuł książki:

Pedagogie katolickich zgromadzeń zakonnych. Tom 2. Historia i współczesność

Dane szczegółowe:
Wydawca: Oficyna Wydawnicza Impuls
Rok wyd.: 2013
Oprawa: miękka
Ilość stron: 458 s.
Wymiar: 160x235 mm
EAN: 9788378501367
ISBN: 978-83-7850-136-7
Data: 2013-10-28
20.65  54.80  34.15 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 48 h

Pedagogie katolickich zgromadzeń zakonnych. Tom 2. Historia i współczesność - Janina Kostkiewicz, Kazimierz Misiaszek SDB - opis książki:

W tomie drugim [ ] przedmiotem analiz są przesłanki tematyczne tkwiące korzeniami w antropologii człowieka, filozofii, teologii, psychologii, antropologii kulturowej, etyce, którymi kierowali się założyciele zakonów w podejmowaniu działań o charakterze pedagogicznym, oraz działania praktyczne w zakresie wychowania, nauczania, opieki. Autorzy w części praktycznej skupiają się na różnych formach działalności pedagogicznej, charakterystycznych dla poszczególnych zakonów. W ten sposób został nakreślony całościowy obraz pedagogii chrześcijańskiej realizowanej przez zgromadzenia zakonne. [...] Stanowi on cenną skarbnicę wzorów działania wychowawczo-dydaktycznego, formacyjnego, opiekuńczego i resocjalizacyjnego w różnego rodzaju grupach i instytucjach, z których to wzorów czerpać mogą wszyscy, którym leżą na sercu wychowanie i formacja człowieka.

Z recenzji wydawniczej prof. zw. dr hab. Krystyny Chałas Katolickie zgromadzenia zakonne, które działają na terenie naszego kraju, o rodowodzie zarówno polskim, jak i europejskim, w dziedzinie wychowawczej proponują szeroką gamę cennych i godnych zauważenia inicjatyw, kierowanych [ ] do ludzi dorosłych, jak również do młodego pokolenia. Kościół bowiem zawsze zdawał sobie sprawę, że wychowanie powinno obejmować wszystkich, ponieważ właściwie uformowany człowiek jest w stanie podjąć odpowiedzialnie zadanie wychowywania młodego pokolenia. [...] W prezentowanej książce najbardziej widoczne jest zaangażowanie tychże zgromadzeń zakonnych na rzecz młodzieży i dzieci, wynikające w dużej mierze z uwarunkowań historycznych, w których owe zgromadzenia powstawały. Zarówno dziewiętnastowieczna Europa, jak i ziemie polskie w tym samym okresie zmagały się z problemem zaniedbań wychowawczych ludzi młodych, które były konsekwencją przede wszystkim przebiegających wówczas w szybkim tempie procesów uprzemysłowienia i industrializacji oraz co za tym idzie - narodzin zjawiska drapieżnego kapitalizmu, zorientowanego głównie na zysk [...]. W tej sytuacji ludzie Kościoła, wychowywani w tradycji wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka, wynikającej z przykazania miłości Boga i bliźniego, nie mogli nie reagować na otaczającą ich rzeczywistość. Był to dla nich rodzaj naturalnej powinności, którą podejmowali. [...] Dobrze się więc stało, że redaktorzy [ ] nie poprzestali na wydaniu tylko jednego tomu, ale postanowili go uzupełnić o kolejny. Jest bowiem wiele zgromadzeń zakonnych, których działalność należy nie tylko udokumentować (wiele z nich się o to stara), lecz także zareklamować na współczesnym rynku propozycji wychowawczych, gdyż są ciekawe i oryginalne, a przede wszystkim ukierunkowane na wychowywanie pełnego człowieka. [...] Bogactwo propozycji poznawczych oraz działań pedagogicznych podejmowanych przez zgromadzenia zakonne dają wychowawcom, studentom, badaczom pedagogiki możliwości zgłębienia wiedzy oraz szukania inspiracji do działań innowacyjnych.

Z recenzji wydawniczej dr hab. Haliny Wrońskiej CMW, prof. KUL

Książka „Pedagogie katolickich zgromadzeń zakonnych. Tom 2. Historia i współczesność” - oprawa miękka - Wydawnictwo Oficyna Wydawnicza Impuls. Książka posiada 458 stron i została wydana w 2013 r. Cena 20.65 zł. Zapraszamy na zakupy!

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Pedagogie katolickich zgromadzeń zakonnych. Tom 2. Historia i współczesność"
Janina Kostkiewicz, Kazimierz Misiaszek SDB (red.) - autor m.in.:
Pedagogika humanizmu społecznego - okładka książki
Pedagogika humanizmu społecznego Andrzeja Niesiołowskiego Dominika Jagielska, Janina Kostkiewicz;
Szkoła wyższa w toku zmian - okładka książki
Szkoła wyższa w toku zmian Janina Kostkiewicz, Agnieszka Domagała-Kręcioch, Mirosław J. Szymański (red.);
Aksjologia w kształceniu pedagogów - okładka książki
Aksjologia w kształceniu pedagogów Janina Kostkiewicz (red.);
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Produkty podobne:
Człowiek wobec wyzwań współczesności. - okładka książki
Człowiek wobec wyzwań współczesności. Konteksty... Anna Krasnodębska, Ewelina J. Konieczna (red.)
Tradycje i współczesność. Księga - okładka książki
Tradycje i współczesność. Księga pamiątkowa Instytutu... Juliusz Łukasiewicz, Maciej Mycielski, Jan Tyszkiewicz (red.)