pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Kurpiowskie jadło i obyczaje

Dane szczegółowe:
Wydawca: Editions Spotkania
Rok wyd.: 2017
Oprawa: miękka
Ilość stron: 144 s.
Wymiar: 180x240 mm
EAN: 9788379653607
ISBN: 978-83-7965-360-7
Data: 2017-11-15
Cena wydawcy: 40.01 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Fafernuchy, mędrzyki, zupa piwna, hreczuchy, rejbak, parzybroda, prażucha, makagigi to tylko niektóre z 39 tradycyjnych potraw kurpiowskich, których przepisy znajdzie czytelnik w najnowszej książce z serii "Polskie smaki Mikołaja Reya".

Mikołaj Rey podczas swoich gastronomicznych wędrówek dotarł na Kurpie dzięki pani Katarzynie Chętnik, wnuczce Adama Chętnika, etnografa związanego z Kurpiami.

Przepisy zawarte w tej książce to sposób na życie Kurpiów i tradycja smacznego jedzenia. Oprócz przepisów na kurpiowskie tradycyjne potrawy czytelnik znajdzie tu również opowieści Adama Chętnika związane z kurpiowskimi obyczajami, również kulinarnymi.

Adam Chętnik był Kurpiem, a jednocześnie jako etnograf prowadził zapiski z odwiedzin u gospodarzy. Pisał o tym, co widział, co jadał, co podawano i przy jakich obrzędowych okazjach. Był człowiekiem nieprzeciętnym, o wszechstronnych uzdolnieniach i szerokich zainteresowaniach: etnograf, muzealnik, działacz społeczny i polityczny. Z wielkim zamiłowaniem badał kulturę kurpiowską, napisał wiele książek poświęconych Kurpiom Puszczy Zielonej. Założył Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie.

Książka "Kurpiowskie jadło i obyczaje" - Adam Chętnik, Katarzyna Chętnik - oprawa miękka - Wydawnictwo Editions Spotkania. Książka posiada 144 stron i została wydana w 2017 r.