pokaz koszyk
autor tytuł  24h
Fides et ratio. Tekst i komentarze - Jan Paweł II

Fides et ratio. Tekst i komentarze

książka

Wydawca: Katolicki Uniwersytet Lubelski
Oprawa: miękka
Ilość stron: 398 s.
Wymiar: 165x240 mm
EAN: 9788373631373
ISBN: 83-7363-137-2
Data: 2006-02-06
Cena wydawcy: 22.00 zł
pozycja niedostępna

Opis produktu:

Encyklika Fides et ratio podejmuje temat relacji wiary i rozumu. Autorzy kolejnego tomu serii "Jan Paweł II naucza prezentują tekst encykliki i komentarze, które podnoszą potrzebę dokonania zwrotu antropologicznego w uprawianiu filozofii.

Za swym Mistrzem Instytut Jana Pawła KUL widzi potrzebę ukazania nierozłącznej komplementarnej więzi między filozofią bytu a filozofią świadomości. Swoje komentarze do encykliki napisali m. in. kard. Joseph Ratzinger, Abp Józef Życiński, Kard. Marian Jaworski, Kard. Stanisław Nagy SCJ, Rocco Buttiglione.

Encyklika Fides et ratio rozpoczyna się od analizy sytuacji kulturowej, która doprowadziła do ostatecznego podziału między wiarą a rozumem, sytuacji, na którą nie można się dłużej godzić, stanowi refleksję o głębokim oddechu filozoficznym i teologicznym.

Jan Paweł II przedstawia poważny problem:, dlaczego rozum chce przeszkodzić samemu sobie w dążeniu do prawdy, gdy z natury samej jest skierowany ku jej osiągnięciu Rozum jest uzdolniony, by nieustannie poszukiwać prawdy, nie zna innych ograniczeń, jak tylko samą prawdę. Jednak mimo to, różne współczesne prądy filozoficzne, wynik myśli modernistycznej w kryzysie, mają ciągle chęć idealizowania słabości rozumu i nie pozwalania bycia sobą. W wyniku, czego powstała wizja człowieka i świata nacechowana tym, co arbitralne i pragmatyczne.

Wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy. Sam Bóg zaszczepił w ludzkim sercu pragnienie poznania prawdy, którego ostatecznym celem jest poznanie Jego samego, aby człowiek - poznając Go i miłując - mógł dotrzeć także do pełnej prawdy o sobie.

Z encykliki "Fides et ratio

Oceń, napisz recenzję/opinię
  Bądź pierwszy - napisz opinię!

Kupujący tę pozycję zamówili również:

Zobacz również inne podobne pozycje dostępne w księgarni:

książka
Jan Paweł II
Encyklika Fides et ratio. O relacjach między wiarą a rozumem
Rok wydania: 1998
Oprawa: miękka
książka
ks. Tadeusz Styczeń SDS
Rozum i wiara wobec pytania. Kim jestem?
Oprawa: miękka
książka
Wojciech Zagrodzki CSsR
Człowiek drogą Kościoła. Jan Paweł II w Polsce
Rok wydania: 2009
Oprawa: miękka
książka
Stefan Sawicki
Rozważania o Papieżu i pisarzu
Rok wydania: 2011
Oprawa: miękka