pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Edukacja uniwersytecka i kreowanie elit społecznych
Tytuł książki:

Edukacja uniwersytecka i kreowanie elit społecznych

Autor książki:

Daria Hejwosz

Dane szczegółowe:
Wydawca: Oficyna Wydawnicza Impuls
Rok wyd.: 2010
Oprawa: twarda
Ilość stron: 332 s.
EAN: 9788375872712
ISBN: 978-83-7587-271-2
Data: 2010-03-16
6.03  48.00  41.97 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Celem książki jest przedstawienie roli edukacji uniwersyteckiej w kreowaniu elit społecznych. Wydaje się, że zamieszczone w niej rozważania można umiejscowić na pograniczu dwóch dyscyplin nauk o edukacji, jakimi są socjologia edukacji i pedagogika porównawcza. Autorka omawia więc z jednej strony społeczne funkcje uniwersytetu w kontekście zawartego w tytule publikacji problemu (z uwzględnieniem takich kategorii, jak: selekcja, stratyfikacja społeczna, kapitał społeczny etc.), a z drugiej - kluczowym komponentem analiz autorki są studia przypadków odnoszące się do sześciu - pretendujących do miana elitarnych - Uniwersytetów: Harvarda, w Oksfordzie, Tokio, Heidelbergu, Kapsztadzie i Buenos Aires. Jednocześnie autorka próbuję socjologiczno-porównawczymi wywodami umieścić na tle rekonstrukcji zarówno tradycyjnych akademickich ideałów, jak i współczesnych dyskusji na temat zmian społecznej roli uniwersytetu (np. komercjalizacji, ograniczenia wolności akademickiej, nowego pojęcia ideału człowieka wykształconego).
Jaki jest współczesny uniwersytet? Jakie zadania w dobie zmieniającego się gwałtownie społeczeństwa stoją przed tą instytucją o wielowiekowej tradycji? W jaki sposób powinien funkcjonować, aby mógł z jednej strony pozostać niezależny, wierny tradycji i odwiecznym sposobom kształcenia, a z drugiej - być otwarty na zmiany, jakie niesie ze sobą współczesny świat? Co musi uczynić, aby zasłużyć na miano prestiżowej uczelni wyższej? W jaki sposób, jeśli w ogóle, uniwersytet przyczynia się do kształcenia elity społecznej? Czy edukacja uniwersytecka powinna być ukierunkowana na tworzenie elit czy ma służyć celom egalitarnym? Na jakich zasadach społeczeństwo rekrutuje elity społeczne? W niniejszej publikacji autorka próbowała odpowiedzieć na te pytania, odwołując się do "rzeczywistości edukacyjnej" wymienionych uniwersytetów. Materiały i źródła do publikacji były gromadzone przez autorkę między innymi podczas pobytów naukowych na University of London, Humboldt-Universitat zu Berlin oraz Universitat Heidelberg.

Książka "Edukacja uniwersytecka i kreowanie elit społecznych" - Daria Hejwosz - oprawa twarda - Wydawnictwo Oficyna Wydawnicza Impuls. Książka posiada 332 stron i została wydana w 2010 r. Cena 6.03 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Kryzys i socjologia - okładka książki
Kryzys i socjologia Krzysztof Wielecki
Słownik socjologii jakościowej - okładka książki
Słownik socjologii jakościowej Krzysztof T. Konecki, Piotr Chomczyński
Produkty podobne:
Przestrzenie komunikacji - okładka książki
Przestrzenie komunikacji Jolanta Kędzior, Jolanta Kowal, Beata Krawiec (red.)
Edukacja uniwersytecka w warunkach - okładka książki
Edukacja uniwersytecka w warunkach zmiany kulturowej Aleksander Kobylarek, Jerzy Semkow (red.)