pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Dziecko w świecie zabawy. Zabawa i radość w literaturze, muzyce i życiu codziennym

Dane szczegółowe:
Wydawca: Oficyna Wydawnicza Impuls
Rok wyd.: 2009
Oprawa: miękka
Ilość stron: 216 s.
EAN: 9788375874730
ISBN: 978-83-7587-473-0
Data: 2010-11-22
Cena wydawcy: 34.80 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Książka stanowi pewien fenomen w pedagogice. Łączy bowiem problematykę zabawy z mniej uchwytnymi kategoriami radości i szczęścia, które są rozpatrywane w kontekście literatury i muzyki. Publikacja, będąca 17. tomem serii "Nauczyciele - nauczycielom", składa się z trzech części napisanych przez poszczególne współautorki.
Bronisława Dymara wydobywa ważne znaczenia zabawy i funkcje ludycznej edukacji, charakteryzuje cechy dziecięcości oraz przybliża kategorie komizmu i humoru w oparciu o teksty J. Brzechwy, K. Makuszyńskiego i A. Lindgren.
Alina Górniok-Naglik rozpatruje źródła szczęścia i radości, jej manifestacje w zabawie i tańcu, opisane w poezji oraz językowe formy wyrażania zróżnicowanych ludzkich myśli i uczuć w przestrzeniach ludyczności. Z wnikliwych analiz wierszy wyprowadza typy poezji o tańcu i zabawie, nazywa je i nowatorsko dookreśla.
Jadwiga Uchyła-Zroski ukazuje radość i zabawę jako swoistą formę muzykowania, wyrażaną śpiewem, grą na instrumentach i tańcem. Ujmuje też zabawę jako żywioł i stan istnienia. Charakteryzuje czynniki hamujące i wyzwalające potrzebę bawienia się u dzieci oraz młodzieży w różnym wieku. Przekonuje, że zabawa wyzwala zdolności twórcze człowieka.
W książce zamieszczono wiele celnych przykładów, sentencji i powiedzeń. Dodatkową wartość stanowi antologia "Bliżej zabawy, radości i szczęścia", zawierająca 80 wierszy, w tym 30 utworów napisanych przez dzieci, młodzież licealną i studentów pedagogiki.

Książka "Dziecko w świecie zabawy. Zabawa i radość w literaturze, muzyce i życiu codziennym" - Bronisława Dymara, Alina Górniok-Naglik, Jadwiga Uchyła-Zroski - oprawa miękka - Wydawnictwo Oficyna Wydawnicza Impuls. Książka posiada 216 stron i została wydana w 2009 r.