pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Coś więcej niż spór o model rządzenia

Autor książki:

Grzegorz Rydlewski

Dane szczegółowe:
Wydawca: Dom Wydawniczy ELIPSA
Rok wyd.: 2017
Oprawa: miękka
Ilość stron: 200 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788380171787
ISBN: 978-83-8017-178-7
Data: 2017-12-14
26.42 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Autor, sięgając do światowego dorobku teoretycznego nauk o polityce, a także nawiązując do swojego wcześniejszego spojrzenia na tę problematykę, przedstawia w tym opracowaniu pewne refleksje na temat stanu i dynamiki relacji, mechanizmów decydowania, procesów i związków przyczynowych w dziedzinach, które rozstrzygają w państwie o rozdziale dóbr, zarządzaniu zasobami i zagospodarowaniu kanałów przepływów.

Zaletą tej książki jest jej niezwykła aktualność i odwaga odniesienia się choć z zamierzonym dystansem, powściągliwością - do politycznej konfrontacji rozgrywającej się aktualnie w Polsce, na tle kryzysowych tendencji w zglobalizowanym świecie i w europejskiej wspólnocie. Autor wyeksponował kluczowe aspekty sporu o to, czym w ogóle jest rządzenie, władza, polityka, jakich rozstrzygnięć dokonuje się dziś w ogniu walki politycznej w kwestii modelu rządzenia; nicią przewodnią jego rozważań jest refleksja nad warunkami i barierami efektywności określonych modeli. Tytuł proponowany przez Autora być może wyda się komuś manieryczny, jednak jest jak najbardziej adekwatny, gdyż właśnie dowodzi on tego, że za dylematami i dyskusjami dotyczącymi modelu rządzenia, ba, samej istoty mechanizmu czy procesu rządzenia kryją się najbardziej fundamentalne problemy związane z warunkami przetrwania zbiorowości państwowej, wspólnoty narodowej, adaptacji do zmian cywilizacyjnych lub marginalizacji i regresu. Autor trafnie wskazuje, że nie sposób rozwiązać jakichkolwiek, w tym elementarnych problemów wynikających z wyczerpywania się tradycyjnych schematów władzy, tradycyjnego repertuaru metod i narzędzi rządzenia bez pogłębionej analizy źródeł, charakteru i zasięgu podziałów społecznych, przesłanek i przejawów kryzysu ideologii i doktryn, ale też mentalności społecznej, typów i wzorców kultury politycznej. Książka jest dobrym przykładem nauki o polityce uprawianej integralnie, a nie w opłotkach wąskiej specjalizacji wspartej hermetyczną terminologią. Politolog występuje tu w roli tyleż badacza, nauczyciela, doradcy, co i wychowawcy, a zarazem obywatela.

Książka "Coś więcej niż spór o model rządzenia" - Grzegorz Rydlewski - oprawa miękka - Wydawnictwo Dom Wydawniczy ELIPSA. Książka posiada 200 stron i została wydana w 2017 r. Cena 26.42 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.