pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Ograniczanie konfliktów w Nigerii i Indonezji.. Hybrydowy model power-sharing
Książki »
Tytuł książki:

Ograniczanie konfliktów w Nigerii i Indonezji.. Hybrydowy model power-sharing

Autor książki:

Krzysztof Trzciński

Dane szczegółowe:
Wydawca: Dom Wydawniczy ELIPSA
Rok wyd.: 2019
Oprawa: miękka
Ilość stron: 202 s.
EAN: 9788380172906
ISBN: 978-83-8017-290-6
Data: 2021-04-27
23.28  25.20  1.92 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Monografia ta traktuje o ograniczaniu konfliktów w relacjach między segmentami społecznymi (takimi jak grupy etniczne, wspólnoty religijne), w których członkostwo opiera się na podstawach askryptywnych i kulturowych, a także między nimi a władzą centralną w Nigerii i Indonezji. Państwa te mają burzliwą historię niepodległego bytu, ogromne wieloetniczne i wieloreligijne populacje, duże gospodarki oraz zasoby surowców energetycznych. Jak wskazują liczne raporty, będą wkrótce należeć do najważniejszych w świecie.

W Nigerii i Indonezji funkcjonują systemy polityczne oparte na tzw. power-sharing (współrządzeniu), tj. takie, które za pomocą specyficznych formalnych i nieformalnych instytucji (rozumianych jako zespoły reguł) dopuszczają do udziału we władzy elity polityczne wywodzące się z różnych segmentów etnicznych i religijnych. Celem instytucji power-sharing jest budowanie pokoju i stabilności politycznej.

Autor badań, których owocem jest ta praca, dokonał identyfikacji, wyjaśnienia i analizy roli oraz genezy najistotniejszych z nich, dowodząc zarazem, że w Nigerii i Indonezji współistnieją instytucje dwóch głównych modeli power-sharing, tj. konsocjonalizmu i centrypetalizmu. W konsekwencji wykazał, że międzysegmentowe współrządzenie w obu państwach ma charakter hybrydowy. Jest to poszerzenie empirycznej teorii power-sharing. Jej klasycy, Arend Lijphart (konsocjonalista) i Donald L. Horowitz (centrypetalista), nie przywiązywali większej wagi do możliwości implementacji instytucji dwóch modeli w ramach tego samego systemu politycznego. Tymczasem w Nigerii i Indonezji łączenie instytucji centrypetalnych i konsocjonalnych przyczyniło się do ograniczenia konfliktów.

Książka "Ograniczanie konfliktów w Nigerii i Indonezji.. Hybrydowy model power-sharing" - Krzysztof Trzciński - oprawa miękka - Wydawnictwo Dom Wydawniczy ELIPSA. Książka posiada 202 stron i została wydana w 2019 r. Cena 23.28 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Produkty podobne:
Liberalizm w Niemczech - okładka książki

Liberalizm w Niemczech

Dieter Langewiesche