pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Z kim, którędy i dokąd? Dylematy integracyjne Polski i Unii Europejskiej

Dane szczegółowe:
Wydawca: ASPRA-JR
Rok wyd.: 2018
Oprawa: miękka
Ilość stron: 288 s.
Wymiar: 165x206 mm
EAN: 9788375458541
ISBN: 978-83-7545-854-1
Data: 2018-09-06
Cena wydawcy: 45.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Historia procesów integracji europejskiej przekonuje, że całemu dotychczasowemu okresowi jej trwania towarzyszyły dylematy rozwojowe, kontrowersje koncepcyjne i cząstkowe kryzysy, które zwykle były siłą napędową kolejnych etapów integracyjnych [...]. Komplikujące się procesy integracji europejskiej utrudniają sformułowanie reguł gry jawnych i akceptowanych przez różne podmioty unijnych procesów decyzyjnych. Problemy europejskiej integracji, ich nawarstwienie się oraz dynamiczny charakter przemian i ich uwarunkowań stawia zwiększone wymagania wobec uczonych i analityków zajmujących się problematyką unijną. Dotyczą one zwłaszcza warsztatu badawczego, w tym poszukiwania najbardziej efektywnych podejść badawczych.

Ze Wstępu
Recenzowana monografia jest wieloautorskim pogłębionym opracowaniem aktualnych problemów politycznych, prawnych i filozoficznych wiążących się ze stanem procesów integracyjnych w Europie pod koniec drugiej dekady XXI wieku. Poruszone są w niej zagadnienia dotyczące sfery wartości, metodologii badań europeistycznych, przyszłości integracji europejskiej w kontekście ogólnym i społecznym, a także pozycji Polski w UE w ujęciu ustrojowym i filozoficznym. Autorami poszczególnych rozdziałów są uznani badacze reprezentujący różne pokolenia, zainteresowania merytoryczne, podejścia teoretyczne oraz szkoły metodologiczne. Wszystkie teksty cechuje wysoka jakość wynikająca z kultury badawczej Autorów. Istotnym walorem tej publikacji są także klarowne, a niekiedy także kontrowersyjne, tezy prezentowane przez badaczy. Mogą one stanowić punkt wyjścia do dalszych badań i polemik naukowych.

dr hab. Piotr Tosiek
Przedstawiona do recenzji praca zbiorowa jest wyrazem interesującej inicjatywy badawczej, w wyniku której dokonano analizy problematyki dotyczącej dylematów integracyjnych Polski i Unii Europejskiej. Badane zjawisko ma istotne znaczenie nie tylko z punktu widzenia nauki, lecz także praktyki, uwzględniając obecne realia polityczne. Zatem inicjatywę Redaktorów Naukowych opracowania należy uznać za cenną z punktu widzenia polskiej i europejskiej nauki. Aktualność i poziom merytoryczny analiz cząstkowych wskazuje, że jest ono znaczącym głosem w dyskusji na temat dalszej przyszłości integracji europejskiej.

dr hab. Ireneusz Kraś, prof. UJK

Książka "Z kim, którędy i dokąd? Dylematy integracyjne Polski i Unii Europejskiej" - Jadwiga Nadolska, Tadeusz Wallas, Konstanty A. Wojtaszczyk (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo ASPRA-JR. Książka posiada 288 stron i została wydana w 2018 r.