pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Wielka wojna o chipy. Jak USA i Chiny walczą o technologiczną dominację nad światem

Autor książki:

Chris Miller

Dane szczegółowe:
Wydawca: MT Biznes
Rok wyd.: 2023
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 552 s.
Wymiar: 141x218 mm
EAN: 9788381754828
ISBN: 978-83-8175-482-8
Data: 2023-04-28
68.06 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Jedna z najważniejszych książek o technologii i geopolityce w 2023 roku. Biznesowa książka roku według Financial Times oraz New York Timesa Partnerem wydania jest miesięcznik "Układ Sił" Chris Miller przedstawia wciągającą i solidnie udokumentowaną historię chipów, które rządzą światem. Jego książka to pasjonująca opowieść o trwającej bitwie pomiędzy Chinami i USA. Bitwie o kontrolę nad najważniejszym zasobem - technologią mikrochipów, która jest niezbędnym elementem geostrategicznej rywalizacji w XXI wieku. Dla wielu zaskoczeniem będzie stwierdzenie, że mikrochipy są odpowiednikiem ropy naftowej - deficytowym zasobem, na którym zbudowany jest współczesny świat. Obecnie pozycja militarna, ekonomiczna i geopolityczna jest zależna od komputerowych chipów. Podstawą działania praktycznie wszystkiego - od rakiet balistycznych po mikrofalówki, od smartfonów po giełdę papierów wartościowych - są układy scalone. Jeszcze niedawno najszybsze chipy projektowano i budowano w Stanach Zjednoczonych, co pozwalało im zachować pozycję numer jeden wśród supermocarstw. Dziś przewaga Ameryki się zmniejsza. Co więcej, Chiny, które wydają więcej środków na import chipów niż ropy naftowej, przeznaczają dziesiątki miliardów dolarów na rozwój tej najważniejszej współczesnej technologii. Fakt, iż Ameryka wypuściła z rąk kluczowy element procesu tworzenia układów scalonych, przyczynił się nie tylko do światowego niedoboru chipów, ale także do nowej technologicznej zimnej wojny między supermocarstwami. Wielka wojna o chipy opisuje porywającą historię maleńkich, krzemowych układów scalonych, od niedawna definiujących nasz świat. Poznajemy genialnych naukowców, którzy je wynaleźli, przedsiębiorców, którzy dzięki generowanym przez nie zyskom zbudowali Dolinę Krzemową, i przedstawicieli Pentagonu, którzy użyli ich do zrewolucjonizowania sił zbrojnych. Ten olbrzymi w swojej skali przemysł półprzewodnikowy obejmuje niezmiernie złożone, zglobalizowane łańcuchy dostaw oraz jedne z najbardziej wartościowych firm na świecie. Żeby zrozumieć obecny stan polityki, ekonomii i technologii, musimy najpierw zrozumieć istotną rolę odgrywaną przez chipy. Partnerem wydania książki jest: Miesięcznik Układ Sił, który prezentuje teksty najlepszych polskich i zagranicznych ekspertów w zakresie geopolityki, nowych technologii i zmian społecznych.

***

Malutkie chipy są dziś niczym kamień filozoficzny - najbardziej poszukiwanym dobrem dla alchemików, i to tych zajmujących się zarówno technologią, jak i polityką. Chris Miller w brawurowy sposób kreśli opowieść o tym, jak półprzewodniki stały się siłą napędzającą cały świat. I niech nikogo nie zrazi to, że mówi ona o technologii, w dodatku takiej na pierwszy rzut oka mocno skomplikowanej. W tej opowieści przepływającej między kontynentami nie mniej ważne są polityczne i gospodarcze ambicje. Bo kto zdobędzie przewagę w wojnie o chipy, ten tak naprawdę będzie panował nad światem. Sylwia Czubkowska, współprowadząca podcast Techstorie w radiu Tok FM i autorka książki Chińczycy trzymają nas mocno Nie jest prawdą, że dochodzi do upadku Zachodu: on sobie świetnie radzi i jest o wiele mocniejszy, niż nam się wydawało. Wzrost znaczenia innych krajów w światowej gospodarce, takich jak Chiny, jest wyrazem sukcesu

Książka "Wielka wojna o chipy. Jak USA i Chiny walczą o technologiczną dominację nad światem" - Chris Miller - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo MT Biznes. Książka posiada 552 stron i została wydana w 2023 r. Cena 68.06 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.