pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Urugwaj. Polityka, gospodarka, społeczeństwo i kultura
Książki »
Tytuł książki:

Urugwaj. Polityka, gospodarka, społeczeństwo i kultura

Autor książki:

Joanna Gocłowska-Bolek

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Scholar
Rok wyd.: 2021
Oprawa: miękka
Ilość stron: 324 s.
EAN: 9788366470743
ISBN: 978-83-6647-074-3
Data: 2021-06-02
31.25  42.00  10.75 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 48 h

Urugwaj. Polityka, gospodarka, społeczeństwo i kultura - opis książki:

Urugwaj, a właściwie Wschodnia Republika Urugwaju, jest z wielu względów krajem niezwykłym. Już sama jego nazwa, tłumaczona z języka guaraní jako "rzeka malowanych ptaków", daje przedsmak tej wyjątkowości. Do światowej prasy Urugwaj trafia regularnie za sprawą przełomowych, bezprecedensowych posunięć, które przyciągają uwagę innych społeczeństw (...). Urugwaj jako pierwszy kraj na świecie ustanowił państwo opiekuńcze. W wyniku splotu wyjątkowych okoliczności stał się krajem świeckim - zaledwie 46% społeczeństwa deklaruje przynależność do Kościoła katolickiego, bardzo pod tym względem kontrastując z tradycyjnie religijną Ameryką Łacińską. Od 2009 roku zapewnia wszystkim uczniom bezpłatne laptopy i dostęp do sieci bezprzewodowej. Były prezydent José Mujica (2010-2015) stał się bohaterem mediów całego świata, które z lubością informowały, że przekazywał 90% swojej pensji na cele charytatywne, pozostając najbiedniejszym prezydentem świata. Równie często wspomina się fakt, że Urugwaj jako pierwszy kraj na świecie zalegalizował w 2013 roku uprawianie, sprzedaż i zażywanie marihuany.

Fragment wstępu
Ta cenna książka uzupełnia lukę w polskiej literaturze dotyczącej Ameryki Łacińskiej i przybliża czytelnikowi słabo w Polsce znany Urugwaj - kraj mały, ale ważny z perspektywy stosunków międzynarodowych, ciekawy pod względem kulturowym.

Z recenzji wydawniczej dr hab. Katarzyny Dembicz, prof. UW

Książka "Urugwaj. Polityka, gospodarka, społeczeństwo i kultura" - Joanna Gocłowska-Bolek (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo Scholar. Książka posiada 324 stron i została wydana w 2021 r. Cena 31.25 zł. Zapraszamy na zakupy!

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]