pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Szlachta - granice etniczne, wyznaniowe i cywilizacyjne

Dane szczegółowe:
Wydawca: DiG
Rok wyd.: 2016
Oprawa: twarda
Ilość stron: 258 s.
Wymiar: 170x240 mm
EAN: 9788371819209
ISBN: 978-83-7181-920-9
Data: 2017-04-06
42.00  52.50  10.5 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Przekazując ten tom w ręce czytelników, mamy nadzieje, że zawarte w nim studia przyczynią się do poszerzenia wiedzy na temat szlachty Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

W głównym nurcie rozważań znalazły się te sfery życia kulturowego, religijnego i społecznego, w których znaleźć można wyraźne limesy oddzielające od siebie grupy magnacko-szlacheckie. Do takich należy niewątpliwie zaliczyć: postawy narodowościowe; stosunek do innych grup etnicznych i społecznych zamieszkujących Rzeczpospolitą; stosunek szlachty do religii katolickiej i innych wyznań kultywowanych na terenie jej państwa; horyzonty światopoglądowe; znajomość świata bliskiego i dalekiego; wykształcenie oraz stosunek do spraw oświatowych; kulturę życia codziennego oraz zapotrzebowanie w sferach bytowych i związanych z organizacją czasu wolnego. W tych materiach łatwo dostrzec rozwarstwienie stanu szlacheckiego nie tylko pod względem cenzusu majątkowego oraz statusu prawno-publicznego (politycznego), ale też ze względu na przynależność do grup etnicznych (narodowościowych) i religijnych. Te różnice dzielące szlachtę Rzeczypospolitej szczególnie widoczne były na rzeczywistych pograniczach, zarówno tych zewnętrznych (czyli wzdłuż granic oddzielających od państw sąsiednich), jak i wewnętrznych (prowincji, a nawet poszczególnych województw i ziem).

(Za Wstępem)

Książka "Szlachta - granice etniczne, wyznaniowe i cywilizacyjne" - Tomasz Ciesielski, Krzysztof Mikulski, Andrzej Korytki (red.) - oprawa twarda - Wydawnictwo DiG. Książka posiada 258 stron i została wydana w 2016 r. Cena 42.00 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]