pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Listy hetmańskie rodu Potockich. Tom 4. Korespondencja Andrzeja Potockiego. Hetman polny koronny 1684–1691

Dane szczegółowe:
Wydawca: DiG
Rok wyd.: 2021
Oprawa: twarda
Ilość stron: 486 s.
Wymiar: 167x240 mm
EAN: 9788328601512
ISBN: 978-83-286-0151-2
Data: 2021-09-24
Cena wydawcy: 69.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Korespondencja hetmańska obejmująca okres od połowy XVII do połowy XVIII wieku, to bezcenne źródło do dziejów Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Idea zebrania, opracowania, a następnie wydania listów pięciu hetmanów wywodzących się z rodziny Potockich herbu Pilawa, narodziła się jako odpowiedź na pojawiające się postulaty, niedostatecznego wykorzystania epistolografii w badaniach nad dziejami państwa polsko-litewskiego. Listy wytwarzane w otoczeniu kolejnych hetmanów koronnych, a kierowane do najważniejszych osób w państwie, stanowiły i stanowią doskonałe źródło pokazujące mechanizmy rządzenia państwem, kierowania armią, naświetlając jednocześnie wszelkie wady i zalety ówczesnej polityki. Źródła te rozproszone w wielu archiwach znajdujących się na terenie kilku krajów Europy, często nie dość znane, nie były wykorzystywane przez historyków, w sposób na jaki zasługują.

Oddawana w ręce Czytelników seria „Listów hetmańskich rodu Potockich” będąca elementem serii MONUMENTA POLONIAE EPISTOLARIA  ma być próbą naprawienia tej sytuacji i wprowadzenia do szerokiego obiegu naukowego listów, które są świadkiem swoich czasów i dziś uzyskują ponownie okazję by przemówić.

Andrzej Potocki był synem hetmana wielkiego koronnego Stanisława Rewery Potockiego i pomimo tego, że nigdy nie doczekał się nominacji na buławę wielką koronną, na trwałe zapisał się w dziejach Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Wychowany w duchu legalizmu, przez większość lat swojej aktywności pozostawał wierny dworowi i u jego boku powoli budował swoją karierę polityczną. Na trwałe związał się ze stronnictwem profrancuskim w Polsce, a tym samym z osobą Jana Sobieskiego. To właśnie u jego boku miała rozwijać się kariera polityczna, a także wojskowa przyszłego hetmana polnego. Jego kandydaturę do buławy rozważano już w połowie lat 60. XVII w., jednak doczekać się miał jej dopiero w 1684 r. Ominęła go wyprawa wiedeńska z 1683 roku króla Jana III Sobieskiego, który powierzył mu w tym czasie obowiązki obrony granic i pełną zwierzchność nad wojskiem. Czasami powoduje to postrzeganie Andrzeja Potockiego jako wojskowego regenta czy zastępcy króla na czas jego nieobecności. Jako wódz nie odniósł żadnego wielkiego zwycięstwa, pozostając w cieniu wybitniejszych od siebie. Jednak jego dbałość o armię, jej zaopatrzenie i wyposażenie, czyniła z niego wodza wyjątkowego. Największym pomnikiem jego życia pozostaje Stanisławów. Miasto założone przez hetmana, a nazwane na cześć syna, który zginął w czasie wyprawy wiedeńskiej, do dziś pozostaje trwałym śladem po jego życiu i staraniach. Opiekunem Stanisławowa był drugi syn Andrzeja - Józef, wielki kontynuator rodzinnych tradycji wojskowych, z czasem hetman wieki koronny, jeden z najważniejszych polityków pierwszej połowy XVIII wieku.

 

Książka "Listy hetmańskie rodu Potockich. Tom 4. Korespondencja Andrzeja Potockiego. Hetman polny koronny 1684–1691" - Maciej Franz, Tomasz Ciesielski, Adam Wołoszyn (red.) - oprawa twarda - Wydawnictwo DiG. Książka posiada 486 stron i została wydana w 2021 r.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]