pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Starzenie się, starość i umieranie osób...
Tytuł książki:

Starzenie się, starość i umieranie osób...

Autor książki:

Monika Parchomiuk

Dane szczegółowe:
Wydawca: Oficyna Wydawnicza Impuls
Rok wyd.: 2019
Oprawa: miękka
Ilość stron: 362 s.
Wymiar: 160x235 mm
EAN: 9788380957251
ISBN: 978-83-8095-725-1
Data: 2020-01-20
31.94  42.00  10.06 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Celem tego opracowania, które ma charakter przeglądowy, jest zobrazowanie najważniejszych tendencji związanych ze starzeniem się i starością osób z niepełnosprawnością intelektualną, uporządkowanie zgromadzonej dotychczas wiedzy i wskazanie na obszary wymagające pogłębiania. W poszczególnych rozdziałach książki odniesiono się do różnych aspektów starzenia się i starości; za zasadne przyjęto oddzielne omówienie aspektu biologicznego oraz psychospołecznego.
W rozdziale pierwszym opisano kwestie dotyczące długości życia przedstawicieli populacji niepełnosprawnych intelektualnie oraz jej determinanty, jak również wybrane, najczęściej obserwowane w starszym wieku, problemy zdrowotne występujące w sferze fizycznej (m.in. cukrzyca, zaburzenia układu krążenia, nowotwory) i psychicznej (np. demencja). Odniesiono się do zmian zachodzących w sprawnościach poznawczych, osobowości i temperamencie jednostek z niepełnosprawnością intelektualną. Przeanalizowano zachowania zdrowotne oraz ich środowiskowe i osobiste uwarunkowania. Podkreślono problem wielorakiej dyskryminacji w dostępie do opieki zdrowotnej.
W rozdziale drugim przedstawiono problematykę doświadczania starzenia się i starości, w tym postawy osób niepełnosprawnych intelektualnie wobec tej fazy życia obserwowanej u innych oraz przeżywanej, potrzeby psychospołeczne osób starszych ze wskazaniem na uwarunkowania ich zaspokajania, pozytywne tendencje obrazujące swoisty rozkwit (wzrost) u osób niepełnosprawnych intelektualnie osiągających wiek starszy. Podkreślono rolę życiowych doświadczeń w budowaniu tożsamości oraz zachowaniu integralności osobowej.

Książka "Starzenie się, starość i umieranie osób..." - Monika Parchomiuk - oprawa miękka - Wydawnictwo Oficyna Wydawnicza Impuls. Książka posiada 362 stron i została wydana w 2019 r. Cena 31.94 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Monika Parchomiuk - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Produkty podobne:
Seniorzy i film - okładka książki
Seniorzy i film Konieczna Ewelina
Niepełnosprawność w okresie późnej - okładka książki
Niepełnosprawność w okresie późnej dorosłości Marlena Kilian, Emilia Śmiechowska-Petrovskij