pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Społeczna odpowiedzialność instytucji finansowych - od teorii do praktyki

Autor książki:

Krzysztof Waliszewski

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: CeDeWu
Rok wyd.: 2018
Oprawa: miękka
Ilość stron: 166 s.
Wymiar: 165x235 mm
EAN: 9788381021432
ISBN: 978-83-8102-143-2
Data: 2018-10-03
44.80 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Opis książki:

Społeczna odpowiedzialność biznesu instytucji finansowych, w tym przestrzeganie norm etycznych, jest jednym z ważnych instrumentów budowania zaufania publicznego do tych instytucji, które jest niezbędne w świadczeniu usług finansowych klientom. Nadal jednak w działalności instytucji finansowych spotyka się przejawy społecznej nieodpowiedzialności, w tym nieodpowiedzialnej i niedostosowanej do potrzeb i sytuacji klienta sprzedaży (misselling) produktów finansowych, której konsekwencje mają negatywny wymiar finansowy oraz pozafinansowy dla tych instytucji. Monografia podejmuje ważne zagadnienia teorii i praktyki społecznej odpowiedzialności biznesu instytucji finansowych, takie jak:
- Dlaczego tolerujemy misselling w branży finansowej?
- Działania edukacyjne banków centralnych w obszarze wiedzy ekonomicznej i kompetencji finansowych jako przejaw społecznej odpowiedzialności biznesu.

- CSR finansów w kulturze ekonomii postwzrostu.

- Raportowanie społecznej odpowiedzialności biznesu w sektorze bankowym i pośrednictwie finansowym.

- Społeczna odpowiedzialność instytucji finansowych za misselling i Fin Tech.

- Społeczna odpowiedzialność banków spółdzielczych.

- Korzyści i koszty społecznej odpowiedzialności biznesu instytucji finansowych.

- Kwalifikacja "Doradzanie w zakresie finansów osobistych" jako czynnik ograniczający misselling na rynku usług finansowych.

Książka jest adresowana do osób zajmujących się naukowo lub praktycznie koncepcją społecznej odpowiedzialności biznesu, w tym pracowników instytucji finansowych, pracowników uczelni i wydziałów ekonomicznych, studentów i konsumentów chcących zwiększyć poziom swojej wiedzy na temat teorii i praktyki społecznej odpowiedzialności instytucji finansowych.

Na podkreślenie zasługuje kompleksowość i wysoki poziom merytoryczny opracowania. Autorzy opierają się na źródłach odzwierciedlających stan obecny i perspektywy rozwojowe rynku finansowego. Trafnie eksponują kluczowe problemy, np. ewolucję poglądów na temat CSR wskazującą na nieadekwatność nie tylko znanego od lat profitowego modelu CSR, lecz również na poznawczą nieprawomocność klasycznych teorii ekonomicznych, które ów model wspierają, czy na raportowanie społeczne, ujawniające na ile deklaracje strategiczne instytucji finansowej o społecznie odpowiedzialnych praktykach realizują się w działaniu, a na ile pozostają jedynie marketingowym hasłem. Uwzględniają wszystkie kluczowe wątki problematyki społecznej odpowiedzialności banków i pośredników finansowych. Biorą pod uwagę aspekty ekonomiczne i regulacyjne, stosownie do postulatów ekonomii instytucjonalnej oraz ekonomicznej analizy prawa. Podejmowanie racjonalnych decyzji finansowych przekłada się nie tylko na wzrost dobrobytu, ale również na stabilizację systemu finansowego.

Z recenzji prof. dra hab. W. Szpringera

Książka "Społeczna odpowiedzialność instytucji finansowych - od teorii do praktyki" - Krzysztof Waliszewski (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo CeDeWu. Książka posiada 166 stron i została wydana w 2018 r. Cena 44.80 zł. Zapraszamy na zakupy!