pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Prawda i wolność. Rozważania o współczesności

Autor książki:

kard. Joseph Ratzinger

Dane szczegółowe:
Wydawca: WAM
Rok wyd.: 2020
Oprawa: twarda
Ilość stron: 184 s.
Wymiar: 194x124 mm
EAN: 9788327718334
ISBN: 978-83-2771-833-4
Data: 2020-11-20
24.17 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 3-5 dni

Opis książki:

Wolność, jeśli nie ma nas doprowadzić do kłamstwa i samozniszczenia, musi być zorientowana na prawdę, czyli na to, czym rzeczywiście jesteśmy.

Jak uporządkować podzielony świat? Jedną z cech charakterystycznych współczesnego myślenia jest postrzeganie kluczowych pojęć jako oderwanych od siebie. Ta fragmentaryczność w dużej mierze dotyczy prawdy oraz wolności. Wskutek tego operuje się wieloma "prawdami", a wolność utożsamia się wyłącznie z osobistą chęcią do podejmowania działań. Tak widziany świat staje się rozmyty, przez co trudno się w nim odnaleźć.

Joseph Ratzinger proponuje inne myślenie. Nie odrywa od siebie prawdy, wolności, wiary, tolerancji i rozumu. Czyni wręcz przeciwnie - wskazuje na ich integralność. Dowodzi przy tym, że takie postrzeganie owych pojęć pozwala odzyskać człowiekowi spójność myślenia i dzięki temu żyć w sposób bardziej pełny.

W teologii Ratzingera wiara jest racjonalna, racjonalność wierząca, wolność żyje prawdą, a rozum szukający prawdy staje się wolny i spontanicznie twórczy. W życiu chodzi o wiarę i o rozum, i o prawdę, i o wolność. W życiu chodzi o to wszystko, bo w nim najważniejsza jest miłość, która nie istnieje bez prawdy i wolności.

ks. prof. Robert J. Woźniak

Książka "Prawda i wolność. Rozważania o współczesności" - kard. Joseph Ratzinger - oprawa twarda - Wydawnictwo WAM. Książka posiada 184 stron i została wydana w 2020 r. Cena 24.17 zł. Zapraszamy na zakupy!

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]