pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
Księgarnia »
Książki »
»
Instrukcja Dignitas personae dotycząca niektórych problemów bioetycznych
Księgarnia »
Książki »
książka:

Instrukcja Dignitas personae dotycząca niektórych problemów bioetycznych

Dane szczegółowe:
Wydawca: Pallotinum
Rok wyd.: 2008
Oprawa: miękka
Ilość stron: 235 s.
Wymiar: 125x200 mm
EAN: 9788370146115
ISBN: 978-83-7014-611-5
Data: 2009-05-21
4.99  9.00  4.01 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 7 dni

Instrukcja Dignitas personae dotycząca niektórych problemów bioetycznych - opis książki:

Instrukcja Dignitas personae jest skierowana do wiernych i wszystkich tych, którzy szukają prawdy. Składa się ona z trzech części: pierwsza przypomina niektóre aspekty antropologiczne, teologiczne i etyczne o fundamentalnym znaczeniu; druga zajmuje się nowymi problemami związanymi z prokreacją; trzecia analizuje niektóre nowe propozycje terapii, z którymi wiąże się dokonywanie manipulacji na embrionach i ingerencja w dziedzictwo genetyczne człowieka.
Każdej istocie ludzkiej, od poczęcia aż po naturalną śmierć, należy się godność osoby. Ta podstawowa zasada, wyrażająca wielkie /"tak/" dla ludzkiego życia, powinna znaleźć się w centrum refleksji etycznej nad badaniami naukowymi w dziedzinie biomedycyny, które w dzisiejszym świecie nabierają coraz większego znaczenia. Urząd Nauczycielski Kościoła już wielokrotnie się wypowiadał, aby wyjaśnić i znaleźć rozwiązania dla związanych z tym problemów moralnych. Szczególne znaczenie w tym zakresie ma Instrukcja Donum vitae. Po dwudziestu latach od jej ogłoszenia okazało się jednak stosowne dokonanie aktualizacji tego dokumentu.

Wskazania owej Instrukcji zachowują nienaruszoną wartość zarówno w odniesieniu do przedstawionych w niej zasad, jak i wyrażonych ocen moralnych. Jednak nowe technologie biomedyczne, stosowane w tej delikatnej sferze ludzkiego życia i rodziny, rodzą dalsze wątpliwości, szczególnie w dziedzinie badań na ludzkich embrionach oraz wykorzystywania komórek macierzystych do celów terapeutycznych, jak również w innych dziedzinach medycyny eksperymentalnej. Pojawiają się w związku z tym coraz to nowe pytania wymagające odpowiedzi. Szybkość postępów w nauce oraz informowanie o nich opinii publicznej rozbudzają oczekiwania oraz rodzą wątpliwości w coraz szerszych kręgach społeczeństwa. Często zabiega się u władz ustawodawczych, aby podejmowały decyzje, zasięgając niekiedy opinii społecznej, w celu prawnego uregulowania tych kwestii.

Te powody skłoniły Kongregację Nauki Wiary do przygotowania nowej Instrukcji o charakterze doktrynalnym, która omawia niektóre nowe zagadnienia w świetle kryteriów podanych już w Instrukcji Donum vitae i podejmuje inne kwestie, wcześniej rozważane, ale wymagające dalszych wyjaśnień.

Książka „Instrukcja Dignitas personae dotycząca niektórych problemów bioetycznych” - oprawa miękka - Wydawnictwo Pallotinum.

Książka posiada 235 stron i została wydana w 2008 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Instrukcja Dignitas personae dotycząca niektórych problemów bioetycznych"
Kupujący tę pozycję zamówili również:
My, chrześcijanie i islam - okładka książki
My, chrześcijanie i islam ks. Janusz Królikowski
Katechumenat dawniej i dziś - okładka książki
Katechumenat dawniej i dziś Mirosław Paciuszkiewicz SJ
Produkty podobne:
Caritas in veritate - okładka książki
Caritas in veritate Benedykt XVI