pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Oblicza komunizmu. Seria: Polskie Studia nad Totalitaryzmem

Autor książki:

Jakub Karpiński

Dane szczegółowe:
Wydawca: Ośrodek Myśli Politycznej
Rok wyd.: 2022
Oprawa: twarda
Ilość stron: 480 s.
EAN: 9788366112506
ISBN: 978-83-66112-50-6
Data: 2022-11-28
41.94 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Wybór pism na temat na temat natury i praktyki funkcjonowania systemu komunistycznego. Ich autor, uczestnik antykomunistycznej opozycji, więziony przez komunistów po tzw. procesie taterników, stworzył jedną z najbardziej przenikliwych diagnoz komunizmu, łącząc namysł nad jego stroną teoretyczną i ideologiczną z analizą działań władz komunistycznych na różnych polach ich funkcjonowania (m.in. aparatu represji, propagandy). W tomie zawarte są także jego teksty o antykomunizmie i trudnościach z rozliczeniem komunizmu po 1989 roku, należące do najważniejszych głosów w polskiej publicystyce na ten temat.

 

„Ko­munizm – jako ideologia i jako ustrój – był ułomny intelektual­nie, moralnie i estetycznie. Produkował w skali masowej zło, kicz i głupstwo. Reagowano na komunizm z powodów moralnych, a także intelektualnych i estetycznych. Dezaprobata była kwestią smaku – wrażliwości moralnej, intelektualnej i estetycznej. Jeśli nie wszyscy reagowali podobnie, to dlatego, że smak nierówno podzielono. W trafnym widzeniu sprawy niektórym przeszkadzały interesy; na ogół niełatwo uznać, że postępowanie własne lub osób bliskich było niewłaściwe. Ale antykomunizm był nie tylko postawą potoczną, bywał pogłębioną refleksją nad ideologią, ruchem-organizacją i ustrojem komunistycznym”. (Antykomunizm i właściwości komunizmu)

 

„Historia komunizmu i postkomunizmu pokazuje, że komunizm jako ustrój nie był w stanie przetrwać bez gotowości władz do posługiwania się przemocą w znacznym zakresie. Rezygnacja ze stosowania przemocy zniszczyła ten ustrój. Okazało się, że głównym powodem utrzymywania się komunizmu, jego zakorzenieniem, było stosowanie przemocy lub wiarygodne zagrożenie jej użyciem. Prawa historii, o których pisali marksiści, nie podtrzymywały komunizmu, nie mógł on istnieć bez przemocy wobec przeciwników, stosowanej aktualnie lub wiarygodnej jako groźba. Nasuwa się w związku z tym sformułowanie w rodzaju marksistowskich twierdzeń arytmetycznych (Lenin uważał, że komunizm równa się władza rad plus elektryfikacja). Otóż komunizm minus przemoc równa się zero”. (Zakorzenienie władzy komunistycznej (ustroju) w społeczeństwie) 

 

Jakub Karpiński (1940-2003), polski socjolog, historyk i politolog, publicysta polityczny, działacz opozycji antykomunistycznej, represjonowany przez władze peerelowskie (m.in. więziony po procesie taterników), autor m.in. należących do najważniejszych w polskiej myśli politycznej XX w. i nauce prac o naturze komunizmu i praktyce działania rządów komunistycznych.

Książka "Oblicza komunizmu. Seria: Polskie Studia nad Totalitaryzmem" - Jakub Karpiński - oprawa twarda - Wydawnictwo Ośrodek Myśli Politycznej. Książka posiada 480 stron i została wydana w 2022 r. Cena 41.94 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.