pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Bolszewizm, faszyzm i kwestie narodowościowe. Seria: Polskie Studia nad Totalitaryzmem. Tom 24

Autor książki:

Leon Wasilewski

Dane szczegółowe:
Wydawca: Ośrodek Myśli Politycznej
Rok wyd.: 2023
Oprawa: twarda
Ilość stron: 198 s.
Wymiar: 150x210 mm
EAN: 9788367830041
ISBN: 978-83-67830-04-1
Data: 2023-07-04
49.00 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Faszyzm - to nieprawe dziecko Wielkiej Wojny i bolszewizmu - czy to w swej postaci mm klasycznej - włoskiej, czy w formie niemieckiego „socjalizmu narodowego" Hitlera, czy jako ich naśladownictwo zupełne albo częściowe poza Włochami i Niemcami - wyszedł również - jak i bolszewizm - z bardzo ujemnej oceny ustroju dotychczasowego. Pragnie on tworzyć nowe formy ustrojowe i systemy organizacji społecznej, starając się jednocze-śnie uratować same podstawy ustroju kapitalistycznego. Bolszewizm rosyjski wypowiedział natomiast walkę bezwzględną ustrojowi kapitalistycznemu i pragnie wytępić go ostatecz-nie przez wprowadzenie w życie - drogą planowych wysiłków - ustroju socjalistycznego. Ta zasadnicza rozbieżność celów bolszewizmu i faszyzmu nie wyklucza jednak ich wza-jemnego pokrewieństwa i podobieństwa, o ile chodzi o taktykę i działalność praktyczną. Podobieństwa te wypływają z jednego i tego samego źródła - z metody przymusu i gwał-tu, wspólnego obydwu systemom, z zasadniczego antydemokratycznego nastawienia tak faszyzmu, jak i bolszewizmu". (O drogę do socjalizmu i pokoju)
Leon Wasilewski (1870-1936), polityk, dyplomata, publicysta, działacz PPS, redaktor „Przedświtu", „Robotnika" i „Niepodległości", w czasie I wojny światowej zaangażowany w prace Naczelnego Komitetu Narodowego, minister spraw zagranicznych (1918-1919), prezes Instytutu Badania Najnowszej Historii Polski i Instytutu Badań Spraw Narodowościowych.

Książka "Bolszewizm, faszyzm i kwestie narodowościowe. Seria: Polskie Studia nad Totalitaryzmem. Tom 24" - Leon Wasilewski - oprawa twarda - Wydawnictwo Ośrodek Myśli Politycznej. Książka posiada 198 stron i została wydana w 2023 r. Cena 49.00 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.