pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Naznaczone literą P. Polki jako robotnice przymusowe w III Rzeszy...
Książki »
Tytuł książki:

Naznaczone literą P. Polki jako robotnice przymusowe w III Rzeszy 1939-1945

Autor książki:

Sophie Hodorowicz-Knab

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Literackie, WL
Rok wyd.: 2018
Oprawa: twarda
Ilość stron: 496 s.
Wymiar: 165x240 mm
EAN: 9788308065709
ISBN: 978-83-0806-570-9
Data: 2018-09-20
43.13  59.90  16.77 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 7 dni

Dramatyczne losy Polek w III Rzeszy
Zapomniana historia przymusowej pracy kobiet
Ponad połowę polskich robotników cywilnych w nazistowskich Niemczech stanowiły kobiety, a ich średni wiek wynosił około dwudziestu lat. Młode dziewczyny znalazły się w ekstremalnych okolicznościach: niedożywienia i wszechobecnego głodu, wycieńczającej pracy ponad siły, chorób i katastrofalnych warunków życia. Polskie robotnice przymusowe doznawały cierpień nie tylko fizycznych, ale również psychicznych. Atmosfera wrogości i przemocy pogłębiała mentalne wyczerpanie i poczucie bezradności. Te, które przeżyły wojnę, wciąż szukały spokoju duszy.

Naznaczone literą "P" to oparta na solidnych historycznych źródłach opowieść o losach polskich kobiet wywiezionych do pracy przymusowej w nazistowskich Niemczech. Sophie Hodorowicz Knab dotarła do osobistych świadectw robotnic, na podstawie których odtworzyła dramatyczne realia kobiecej codzienności. Wyłania się z nich obraz nie tylko wszechobecnego cierpienia, ale również wielkiej odwagi i uporczywej woli przetrwania.

To pierwsza na polskim rynku książka pokazująca realia przymusowych robót w III Rzeczy z perspektywy kobiet.

W świecie pełnym ubóstwa i cierpienia choćby jeden niewielki akt dobroci i życzliwości okazanej w potrzebie często zapadał w pamięć na lata, a czasem nawet na całe życie - i to zarówno dorosłym, jak i małym dzieciom. Tak było w przypadku Janiny Buczek-Różańskiej, która najpierw wraz z rodziną została wysłana do obozu koncentracyjnego na Majdanku, a stamtąd trafiła do Niemiec jako robotnica przymusowa. Święta spędzaliśmy zawsze w gronie Polaków. Ale raz zdarzyło się inaczej. Którejś Wigilii otworzyły się drzwi i wszedł Niemiec w mundurze. Jakież było nasze zdumienie, gdy okazało się, że przyniósł nam skromną, ale jakże miłą sercu - choinkę. Był zdziwiony naszymi łzami. A myśmy nie mogli uwierzyć w ten życzliwy gest ze strony Niemca. (fragment)

Książka "Naznaczone literą P. Polki jako robotnice przymusowe w III Rzeszy 1939-1945" - Sophie Hodorowicz-Knab - oprawa twarda - Wydawnictwo Literackie, WL. Książka posiada 496 stron i została wydana w 2018 r. Cena 43.13 zł. Zapraszamy na zakupy!

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Ich uberlebte Auschwitz - okładka książki

Ich uberlebte Auschwitz

Krystyna Żywulska
Okupacja sowiecka ziem polskich - okładka książki

Okupacja sowiecka ziem polskich w latach 1939-1941

Dmitriy Panto, Wojciech Łukaszum
Produkty podobne:
Anioł w domu, mrówka w fabryce - okładka książki

Anioł w domu, mrówka w fabryce

Alicja Urbanik-Kopeć
Tajne kompleksy lotnicze Trzeciej - okładka książki

Tajne kompleksy lotnicze Trzeciej Rzeszy na Dolnym...

Szymon Wrzesiński, Krzysztof Urban