pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Legiony droga do legendy. Nie tylko I Brygada 1915-1916

Autor książki:

Marek A. Koprowski

Dane szczegółowe:
Wydawca: Replika
Rok wyd.: 2018
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 384 s.
Wymiar: 160x200 mm
EAN: 9788376747286
ISBN: 978-83-7674-728-6
Data: 2018-10-22
26.29 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Oto historia Legionów Polskich w całej okazałości.

Niniejszy tom ukazuje dzieje Legionów od przełomu lat 1914/1915 po początki roku 1916. Ważną rolę odgrywają tu oczywiście I Brygada i komendant Piłsudski, ale poczesne miejsce zajmują w nim również inne polskie
oddziały.

Autor szeroko omawia krwawy szlak bojowy II Brygady na terenie Karpat Wschodnich. Przypomina bitwy stoczone przez nią pod Mołotkowem, Nadwórną i Rokitną, które na trwałe weszły do księgi chwały oręża polskiego. Prezentuje także formacje legionowe tworzone pod auspicjami Rosjan, które szybko przekształciły się w samodzielną dywizję.

Zarysowuje całe polityczne zaplecze Legionów Polskich, bez którego żadne jednostki wojskowe nie wyruszyłyby w pole. Przypomina działalność Naczelnego Komitetu Narodowego, a także jego Departamentu Wojskowego, kierowanego przez Władysława Sikorskiego - rzeczywistego twórcę idei Legionów, niesłusznie kojarzonej z nazwiskiem Józefa Piłsudskiego.

Aby uchwycić całość obrazu ówczesnej rzeczywistości, Koprowski szkicuje złożone tło sytuacji militarnej i politycznej panującej na ziemiach polskich, a zaistniałej w wyniku działań wojennych i poczynań zaborców.

Całość opracowania, podobnie jak wcześniejszy tom Przed wyruszeniem w pole. 1906-1914, oparta została przede wszystkim na wspomnieniach i pamiętnikach oraz na relacjach bezpośrednich uczestników tamtych wydarzeń - tak oficerów, jak i szeregowców - polskich legionistów.

Marek Koprowski jest jednym z najciekawszych polskich popularyzatorów historii.

"Do Rzeczy"
Marek A. Koprowski
Pisarz, dziennikarz, historyk zajmujący się tematyką wschodnią i losami Polaków na Wschodzie. Plonem jego wypraw i poszukiwań jest wiele książek, z czego kilkanaście ukazało się nakładem Wydawnictwa Replika. Za serię Wołyń. Epopeja polskich losów 1939-2013 otrzymał Nagrodę im. Oskara Haleckiego w kategorii "Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku". Jest też laureatem nagrody "Polcul - Jerzy Bonicki Fundation" za działalność na rzecz utrzymania kultury polskiej na Wschodzie.

Ostatnie jego publikacje to unikatowe opracowanie poświęcone powojennym przesiedleńcom ze wschodnich krańców II Rzeczpospolitej, Kresy na Pomorzu. Tułaczka po Ziemiach Odzyskanych oraz pierwszy tom trylogii Legiony - droga do legendy (Przed wyruszeniem w pole. 1906-1914)

Książka "Legiony droga do legendy. Nie tylko I Brygada 1915-1916" - Marek A. Koprowski - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo Replika. Książka posiada 384 stron i została wydana w 2018 r. Cena 26.29 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.