pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Deportacja i praca przymusowa. Dzieci z Polski i ZSRS w nazistowskich...
Tytuł książki:

Deportacja i praca przymusowa. Dzieci z Polski i ZSRS w nazistowskich Niemczech i okupowanej Europie Wschodniej w latach 1939-1945

Autor książki:

Johannes-Dieter Steinert

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pileckiego
Rok wyd.: 2021
Oprawa: twarda
Ilość stron: 397 s.
Wymiar: 160x230 mm
EAN: 9788366340435
ISBN: 978-83-6634-043-5
Data: 2021-01-25
30.03  42.00  11.97 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Szacuje się, że do pracy przymusowej w nazistowskich Niemczech wywieziono od miliona do półtora miliona dzieci z Polski i Związku Sowieckiego. Uznane za podludzi doświadczyły brutalnego traktowania w czasie deportacji oraz tragicznych warunków życia i pracy. Musiały pracować na rzecz zarówno niemieckiej machiny wojennej, jak i całej gospodarki III Rzeszy. Zatrudniano je w warsztatach naprawczych Wehrmachtu i SS, przy rozbudowie infrastruktury, koszar, lotnisk czy umocnień, dla Organizacji Todta i Niemieckich Kolei Wschodnich, ale też w kopalniach, przemyśle, rolnictwie i rzemiośle, a nawet w charakterze służby w gospodarstwach domowych.

Autor opisuje udział władz wojskowych i cywilnych w organizacji wywózek i pracy przymusowej oraz podkreśla związek między pracą przymusową dzieci a polityką okupacyjną i germanizacyjną. Swoje ustalenia opiera na wieloletnich badaniach prowadzonych w niemieckich i zagranicznych archiwach. Szczególną uwagę poświęca relacjom samych ofiar, których dzieciństwo zostało naznaczone tragicznymi doświadczeniami deportacji i pracy przymusowej.

Przy życiu utrzymywała mnie tylko myśl o rodzicach. Byłam jedynaczką, więc musiałam być silna. Wiedziałam, ze rodzice na mnie czekają i chciałam dalej żyć z nimi po wojnie.

Z relacji Danieli Łukomskiej
Johannes-Dieter Steinert jest profesorem na Uniwersytecie w Wolverhampton w Wielkiej Brytanii. Specjalizuje się w historii II wojny światowej i badaniach nad migracjami. To jego pierwsza książka wydana w języku polskim.

Książka "Deportacja i praca przymusowa. Dzieci z Polski i ZSRS w nazistowskich Niemczech i okupowanej Europie Wschodniej w latach 1939-1945" - Johannes-Dieter Steinert - oprawa twarda - Wydawnictwo Instytut Pileckiego. Książka posiada 397 stron i została wydana w 2021 r. Cena 30.03 zł. Zapraszamy na zakupy!

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Okręt podwodny CAVALLA - okładka książki

Okręt podwodny CAVALLA

Marek Dąbrowski
Sport w Polsce Ludowej. Studia - okładka książki

Sport w Polsce Ludowej. Studia

Grzegorz Majchrzak, Paweł Sztama (red.)
Produkty podobne:
Pokolenia odchodzą. Relacje źródłowe - okładka książki

Pokolenia odchodzą. Relacje źródłowe polskich...

Hubert Chudzio, Anna Hejczyk, Adrian Szopa (red.)