pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Miniatury matematyczne 64

Dane szczegółowe:
Wydawca: Aksjomat
Rok wyd.: 2019
Oprawa: miękka
Ilość stron: 60 s.
Wymiar: 165x240 mm
EAN: 9788364660665
ISBN: 978-83-6466-066-5
Data: 2019-05-23
15.67 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Opis książki:

Drodzy Czytelnicy, czy zwróciliście uwagę, jakie są pierwsze słowa na karcie z zadaniami konkursu "Kangur Matematyczny"? Tak, na pierwszej stronie testu widnieją słowa Kangourou sans Fronti`eres. Po francusku oznaczają one Kangur bez granic. Konkurs bowiem przekroczył granice wielu państw, pokonał bariery językowe. Jest to największy i najpopularniejszy na świecie konkurs z matematyki. Uczestniczą w nim na przykład wasi rówieśnicy ze wszystkich 7 krajów sąsiadujących z Polską.

Tego samego dnia konkurs ten odbywa się w większości państw Europy, również w Azji, Afryce, Ameryce Północnej i Południowej, ogółem w ponad 70 krajach.

O czym jest ta książeczka. Podobnie jak trzy poprzednie miniatury autorek, pierwsza część książeczki napisana jest w konwencji matematycznych spotkań Kangura z Frankiem i Helenką. Trudno dziś sobie wyobrazić, jaki zapanowałby chaos, gdyby każde państwo używało własnych dat, własnego systemu kalendarzowego. Pierwszy rozdział miniatury traktuje właśnie o kalendarzu, opowiada o historii jego powstania. Oprócz matematyki Czytelnicy znajdą w tym rozdziale sporo ciekawostek, okraszonych niekiedy dawką humoru.

W rozdziale drugim Czytelnicy poznają japońską łamigłówkę, takiego "brata" popularnego sudoku. W przystępny sposób na kilku przykładach pokazane są jej zasady. Oprócz tego uczniowie znajdą łatwiejsze i trudniejsze diagramy logiczne do samodzielnego rozwiązania.

Kolejne dwa rozdziały można traktować jako dobry trening przed następnym konkursem Kangur Matematyczny. Zawierają one dwa zestawy zadań ułożonych na wzór testów konkursu w kategorii Maluch i Beniamin.

Na końcu Czytelnicy znajdą odpowiedzi do wszystkich zadań, a także przykładowe rozwiązania bądź wskazówki do niektórych z nich.

Miłej zabawy, udanego startu w kolejnych edycjach Kangura i innych matematycznych konkursach oraz zwycięskich zmagań z matematyką życzą Czytelnikom autorki i Kangur Matematyczny.

Książka "Miniatury matematyczne 64" - Adela Świątek, Łucja Mentzen - oprawa miękka - Wydawnictwo Aksjomat. Książka posiada 60 stron i została wydana w 2019 r. Cena 15.67 zł. Zapraszamy na zakupy!