pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Miniatury matematyczne 67

Dane szczegółowe:
Wydawca: Aksjomat
Rok wyd.: 2019
Oprawa: miękka
Ilość stron: 84 s.
Wymiar: 165x240 mm
EAN: 9788364660696
ISBN: 978-83-6466-069-6
Data: 2019-05-24
13.71 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Książeczkę, którą oddajemy do rąk Czytelnika, można by zatytułować O różnych obliczach geometrii. Miniatura pierwsza traktuje o zastosowaniu nierówności między średnimi do znajdowania obiektów geometrycznych pod pewnym względem optymalnych. Typową metodą atakowania tego typu zadań jest rachunek różniczkowy. Autorki pokazują liczne przykłady, gdy zadania takie można skutecznie i elegancko rozwiązać, wykorzystując nierówności znane już pitagorejczykom.

W miniaturze drugiej przedstawiono pewne zagadnienia związane ze wzajemnym położeniem prostych i punktów na płaszczyźnie. Pytania
są na tyle elementarne, że z powodzeniem mogłyby być rozważane przez Euklidesa. Aż dziw, że zostały zadane całkiem niedawno i wiele z nich do tej pory nie znalazło satysfakcjonującej odpowiedzi.

Kolejna miniatura poświęcona jest niemal kompletnie zapomnianemu twierdzeniu Ptolemeusza. Klaudiusz Ptolemeusz, jeśli już jest wspominany w popularnych opracowaniach historii nauki, to jedynie jako twórca odrzuconego geocentrycznego modelu planetarnego. Próba rozwikłania ruchu ciał niebieskich odegrała niebagatelną rolę w rozwoju metod geometrycznych, a wkład samego Ptolemeusza jest nie do przecenienia. Omawiane twierdzenie to jedynie skromny "produkt uboczny" jego poszukiwań. Autorzy pokazują przykłady problemów, których typowe rozwiązanie wymaga wielokrotnego użycia twierdzenia Pitagorasa, natomiast zastosowanie twierdzenia Ptolemeusza daje rozwiązanie krótsze i mniej skomplikowane pod względem rachunkowym.

Miniatura ostatnia stara się uporządkować i podsumować szkolną wiedzę o izometriach płaszczyzny. Pojawiająca się tu grupa izometrii własnych figury płaskiej jest protoplastą nowoczesnego podejścia do problemu klasyfikacji nie tylko w geometrii, ale i w innych działach matematyki.

Książka "Miniatury matematyczne 67" - Anna Gołębiewska, Magdalena Wysokińska-Pliszka, Witold Kraśkiewicz - oprawa miękka - Wydawnictwo Aksjomat. Książka posiada 84 stron i została wydana w 2019 r. Cena 13.71 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.