pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Miniatury matematyczne 68

Autor książki:

Łucja Mentzen

Dane szczegółowe:
Wydawca: Aksjomat
Rok wyd.: 2020
Oprawa: miękka
Ilość stron: 60 s.
Wymiar: 163x240 mm
EAN: 9788364660832
ISBN: 978-83-6466-083-2
Data: 2020-09-21
15.26 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Drodzy Czytelnicy, czy chociaż raz zastanawialiście się, skąd biorą się zadania matematyczne, w tym zadania z konkursu Kangur Matematyczny? Tak, macie rację - wymyślają je matematycy. Ale jak zadania trafiają do konkursu?
W każdym z ponad 90 krajów należących do rodziny Kangura Matematycznego są osoby odpowiedzialne za przeprowadzenie konkursu. Niektóre z tych osób układają też zadania i co roku przesyłają je (w języku angielskim) do, nazwijmy to, ogólnego banku zadań kangurowych. W tym roku różne kraje zgłosiły na konkurs 1179 propozycji zadań, w tym do Żaczka niedużo - niecałe 100 zadań, do Malucha więcej - 175 i nieco ponad 200 do Beniamina.

Raz do roku w jednym z krajów, w którym uczniowie biorą udział w konkursie Kangur, odbywa się spotkanie matematyków - organizatorów konkursu - którzy po długich dyskusjach i głosowaniach wybierają z ogólnego banku zadań te, które później otrzymujecie na konkursie. Każdy kraj tłumaczy też zadania z języka angielskiego na własny.

Zadania, które rozwiązujecie podczas konkursu Kangur, powstały w umyśle matematyków z wielu krajów. Wśród nich są zadania kanadyjskie i niemieckie, włoskie i pakistańskie, szwedzkie i brazylijskie, hiszpańskie, greckie, rosyjskie, meksykańskie, francuskie, litewskie. .. i również polskie.

Podczas konkursu Wy i Wasi rówieśnicy z całego świata rozwiązujecie te same (z małymi wyjątkami) zadania, każdy w swoim języku.

O czym jest ta książeczka. Przewodnim tematem miniatury jest waga - wszak często pojawia się w zadaniach. Pierwsze rozdziały książeczki, napisane w formie zabawnych i pouczających dialogów Kangura Matematycznego z dziećmi Frankiem i Helenką, przedstawiają zagadki logiczne i zadania dotyczące ważenia na wagach mechanicznych. Czytelnicy znajdą też w miniaturze sporo ciekawostek dotyczących wag i ważenia oraz fotografie z muzeum wag.

W książeczce są dwa zestawy testów ułożonych na wzór konkursu Kangur, odpowiedzi do wszystkich zadań i przykładowe rozwiązania lub wskazówki do niektórych z nich. Niech zmagania z zagadkami logicznymi i łamigłówkami matematycznymi przyniosą Czytelnikom wiele radości i satysfakcji oraz zachęcą do udziału w kolejnych edycjach Kangura i innych konkursów, czego im życzą autorka i Kangur Matematyczny.

Książka "Miniatury matematyczne 68" - Łucja Mentzen - oprawa miękka - Wydawnictwo Aksjomat. Książka posiada 60 stron i została wydana w 2020 r. Cena 15.26 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.