pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Prusy Wschodnie w ogniu i krwi. Od nazizmu do komuny

Autor książki:

Marek A. Koprowski

Dane szczegółowe:
Wydawca: Replika
Rok wyd.: 2023
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 408 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788367639873
ISBN: 978-83-6763-987-3
Data: 2023-09-04
35.33 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 3-5 dni

Opis książki:

Warmia i Mazury - jedne z najpiękniejszych regionów Polski. Magiczna kraina tysiąca jezior, która skrywa krwawą i tragiczną historię. Zwłaszcza tę najnowszą.

To jej powikłane ścieżki sprawiły, że niecałe Prusy Wschodnie przyłączono do Polski, a Królewiec stał się Kaliningradem. To ona wyjaśnia, dlaczego w regionie tym nie ma praktycznie Warmiaków i Mazurów, oraz dokąd i dlaczego wyjechali.

Niniejsza książka opisuje wszelkie szczegóły operacji wschodniopruskiej starannie zaplanowanej i po mistrzowsku przeprowadzonej przez Armię Czerwoną. Jej szybki pochód, będący niewątpliwym sukcesem militarnym, sprawił, że Polska otrzymała dymiące ruiny ze zdziesiątkowaną rdzenną ludnością. Wszystko, co zastali zdobywcy, łącznie z mieniem, uznano za zdobycze wojenne i wywiezione do ZSRR. Jako trofeum Sowieci traktowali także miejscowe kobiety
Nie mniej dramatyczny charakter miał proces kształtowania granicy polsko-radzieckiej w likwidowanych Prusach Wschodnich. Polska, wskutek spustoszeń i zbrodni, choć ostatecznie otrzymała Warmię i Mazury, przegrała walkę o pozyskanie autochtonów.

W swoim opracowaniu autor korzysta z wielu dokumentów, relacji, wspomnień i pamiętników ludzi, którzy uczestniczyli w tamtych, często tragicznych, wydarzeniach.

Marek Koprowski jest jednym z najciekawszych polskich popularyzatorów historii.

Do Rzeczy
Marek A. Koprowski
Pisarz, dziennikarz, historyk zajmujący się tematyką wschodnią i losami Polaków na Wschodzie. Plonem jego wypraw i poszukiwań jest wiele książek, z czego kilkanaście ukazało się nakładem Wydawnictwa Replika. Za serię Wołyń. Epopeja polskich losów 1939-2013 otrzymał Nagrodę im. Oskara Haleckiego w kategorii Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku. Jest też laureatem nagrody Polcul - Jerzy Bonicki Fundation za działalność na rzecz utrzymania kultury polskiej na Wschodzie.

Książka "Prusy Wschodnie w ogniu i krwi. Od nazizmu do komuny" - Marek A. Koprowski - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo Replika. Książka posiada 408 stron i została wydana w 2023 r. Cena 35.33 zł. Zapraszamy na zakupy!