pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Księgarnia »
Książki »
»
Czarno-żółty miraż. Sprawa Józefa Piłsudskiego w monarchii habsburskiej...
książka:

Czarno-żółty miraż. Sprawa Józefa Piłsudskiego w monarchii habsburskiej 1896-1918

autor:

Jerzy Gaul

Dane szczegółowe:
Wydawca: Cinderella
Rok wyd.: 2018
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 408 s.
Wymiar: 168x240 mm
EAN: 9788373392168
ISBN: 978-83-7339-216-8
Data: 2018-10-20
34.91  59.00  24.09 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Czarno-żółty miraż. Sprawa Józefa Piłsudskiego w monarchii habsburskiej 1896-1918 - Jerzy Gaul - opis książki:

Po stu latach od odzyskania przez Polskę niepodległości zaciera się pamięć o wydarzeniach, które do tego doprowadziły. Rzetelną wiedzę zastępują mity i legendy. Odtworzenie faktów historycznych wymaga wysiłku dociekliwych badaczy, takich jak m.in. prof. Jerzy Gaul. Owocem jego wieloletnich badań archiwalnych jest ta książka. Autor w oparciu o kwerendę przeprowadzoną w archiwach wiedeńskich przedstawia różne, dla wielu dziś zaskakujące, oblicza Józefa Piłsudskiego: bohatera, który permanentnie bronił spraw wydawałoby się przegranych. Stawał po stronie mniejszości przeciw woli większości, po stronie awangardy przeciw konserwatywnym elitom i masom, gdyż zawsze przedkładał dobro niepodległej ojczyzny nad dobro osobiste, a interes ogólnonarodowy nad interes partyjny; rewolucjonisty, który znalazł azyl w Galicji po ucieczce z rosyjskiego więzienia i podjął współpracę wojskową z władzami austro-węgierskimi, aby stworzyć polską siłę zbrojną, i nie wahał się prowadzić działań wywiadowczych i kontrwywiadowczych przeciw imperium rosyjskiemu; sojusznika monarchii habsburskiej, który na czele strzelców wyruszył 6 sierpnia 1914 r. do Kongresówki na wojnę z Rosją; dowódcy frontowego, który stojąc na czele 1. pułku i I Brygady Legionów Polskich osiągnął sukcesy w wielu krwawych bitwach na froncie wschodnim; dyktatora moralnego, który pomimo szykan przedstawicieli władz niemieckich i austriackich (przyłączyły się do nich ochoczo liczny zastęp Polaków) pokonał w wewnętrznej wojence toczonej w cieniu Wielkiej Wojny monarchię habsburską, bo potrafił powiedzieć: "Nie" zaborcom w imię narodowych imponderabiliów, rezygnując latem 1916 r. ze służby w Legionach Polskich i w lipcu 1917 r. z zasiadania w Tymczasowej Rady Stanu;
więźnia, który, po aresztowaniu przez Niemców (ku zadowoleniu Austriaków, widzących w nim tylko przegranego Brygadiera i polityka przeszkadzającego w realizacji interesów państw centralnych) powrócił triumfalnie w listopadzie 1918 r. z Magdeburga do Warszawy jako przywódca, wódz i mąż stanu, by objąć obowiązki Naczelnika Państwa.

Dziś wiemy, że Józef Piłsudski umiał patrzeć dalej w przyszłość niż większość zwalczających go wtedy polskich elit politycznych.

Książka „Czarno-żółty miraż. Sprawa Józefa Piłsudskiego w monarchii habsburskiej 1896-1918” - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo Cinderella.

Książka posiada 408 stron i została wydana w 2018 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Czarno-żółty miraż. Sprawa Józefa Piłsudskiego w monarchii habsburskiej..."
Jerzy Gaul - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Armia Rosyjska w Wielkiej Wojnie - okładka książki
Armia Rosyjska w Wielkiej Wojnie Mikołaj M. Gołowin
Produkty podobne:
Korepetycje z niepodległości - okładka książki
Korepetycje z niepodległości Sławomir Koper, Tymoteusz Pawłowski
Instygator - okładka książki
Instygator Jerzy Bronisławski
Sąd Boży - okładka książki
Sąd Boży Bohdan Skaradziński