pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Kurtyna podniesiona

Autor książki:

Zdzisław Krasnodębski

Dane szczegółowe:
Wydawca: Ośrodek Myśli Politycznej
Rok wyd.: 2023
Oprawa: miękka
Ilość stron: 604 s.
Wymiar: 125x195 mm
EAN: 9788366112971
ISBN: 978-83-66112-97-1
Data: 2023-06-02
43.41 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Książka o problemach współczesnej Europy i szerzej Zachodu. Jej autor kwestionuje przekonanie, że liberalna demokracja w dzisiejszym kształcie to ostateczne zwieńczenie dziejów, analizuje liczne negatywne zjawiska w naszej cywilizacji. A także pyta o to, jakie znaczenie we współczesnym świecie mają tak istotne pojęcia i zjawiska, jak suwerenność, naród, nowoczesność, wolność polityczna i wiara. To zarazem rozległa panorama dyskusji ideowo-politycznych ostatnich kilkudziesięciu lat, ukazująca intelektualne źródła i konsekwencje wielu politycznych sporów.

 

„Jeśli liberalizm klasyczny – i instytucje wyrastające z jego ducha – stawiał sobie za zadanie przede wszystkim ograniczanie władzy politycznej, liberalizm dzisiejszy, real-nie istniejący, głosi konieczność wzmacniania władzy państwa, które ma trzymać w ryzach grupy i jednostki niepodzielające liberalnego światopoglądu. W najważniejszych sprawach moralnych i ustrojowych wszyscy bowiem po-winni być zgodni, według zasady „każdy może mieć swoje własne zdanie, jak długo jest to to samo zdanie”. Kto ma zaś inne przekonania, może – z zasady – je oczywiście żywić w prywatnym zaciszu, lecz nie może głosić ich publicznie, a przede wszystkim nie może dążyć do tego, by jego „rozległa doktryna”, odmienna od owej liberalnej kultury wiodącej, kształtowała życie polityczne. W rezultacie mamy w „liberalnej demokracji” narastający terror opinii, doświadczany przez każdego, którego opinie lub zachowania odbiegają od przyjętych kanonów liberalnej poprawności”. ( Nieliberalna demokracja czy liberalna post-demokracja )

Książka "Kurtyna podniesiona" - Zdzisław Krasnodębski - oprawa miękka - Wydawnictwo Ośrodek Myśli Politycznej. Książka posiada 604 stron i została wydana w 2023 r. Cena 43.41 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.