pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

O cnotach, demokracji i liberalizmie rozumnym

Autor książki:

Miłowit Kuniński

Dane szczegółowe:
Wydawca: Ośrodek Myśli Politycznej
Oprawa: miękka
Ilość stron: 408 s.
Wymiar: 125x195 mm
EAN: 9788360125359
ISBN: 83-60125-35X
Data: 2006-05-30
27.45  28.00  0.55 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

O cnotach, demokracji i liberalizmie rozumnym - Miłowit Kuniński - opis książki:

Poczucie tożsamości narodowej, duma z własnego narodu, jego historii i osiągnięć nie zaniknęły w społeczeństwach, w których proces modernizacji jest znacznie bardziej zaawansowany niż w Europie Środkowowschodniej. Mało tego, państwo narodowe, choć uległo istotnym przemianom, zwłaszcza w związku z procesami integracji europejskiej, nie utraciło swego znaczenia i wciąż jest naturalnym punktem odniesienia i przedmiotem troski jego obywateli, niezależnie od świadomości przynależenia do szerszej i bardziej złożonej całości, jaką stanowi Unia Europejska. Krytyka nacjonalizmu, na ogół pomijająca różnice między szowinizmem a patriotyzmem, ma nader wybiórczy charakter. Pomija przejawy narodowej tożsamości w krajach zachodniej Europy, a koncentruje się na poczuciu narodowym w krajach Europy Środkowowschodniej. [...] Krytyczny i niejednokrotnie protekcjonalny stosunek do krajów naszej części Europy zdaje się stanowić swoistą zasłonę skrywającą obawy wobec własnych społeczeństw, w których od dawna istnieją tendencje separatystyczne wśród wspólnot definiujących swą tożsamość w kategoriach narodowej świadomości etnicznej. "
(fragment książki)
Miłowit Kuniński (ur. 1946), historyk filozofii i filozof polityczny, profesor UJ i WSB-NLU w Nowym Sączu, prezes Ośrodka Myśli Politycznej w Krakowie, członek redakcji "Civitas. Studia z filozofii polityki”, opubikował m.in. "Myślenie modelowe w socjologii Maxa Webera" (Kraków 1980), "Wiedza, etyka i polityka w myśli F.A. von Hayeka" (Kraków 1999), "O cnotach, demokracji i liberalizmie rozumnym" (2006). Pod jego redakcją ukazały się wybory pism Mirosława Dzielskiego "Bóg - wolność - własność" i Adama Krzyżanowskiego "Chrześcijańska moralność polityczna", a także praca zbiorowa "Totalitaryzm a zachodnia tradycja ".
"Demokracja, liberalizm, tożsamość narodowa, moralność polityczna – to kilka z pojęć, jakimi wszyscy posługujemy się mówiąc o Polsce współczesnej i współczesnych społeczeństwach. Książka Miłowita Kunińskiego rozświetla te i inne podstawowe idee, pokazuje kontekst, w jakim się pojawiały i kształtowały nasz ogląd rzeczywistości. Subtelna w wywodzie, ciekawa w konkluzjach, oryginalna w analizie, książka wprowadza nas w intrygujące spory filozoficzno-polityczne, które zaczęły się wiele wieków temu, a których najświeższy rozdział rozgrywa się dzisiaj w naszym kraju i na naszych oczach ".

Ryszard Legutko

Książka „O cnotach, demokracji i liberalizmie rozumnym” - oprawa miękka - Wydawnictwo Ośrodek Myśli Politycznej. Cena 27.45 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "O cnotach, demokracji i liberalizmie rozumnym"
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Zmiana klimatu - okładka książki
Zmiana klimatu Zdzisław Krasnodębski
Bóg, wolność, własność - okładka książki
Bóg, wolność, własność Mirosław Dzielski
Produkty podobne:
Tożsamość narodowa i suwerenność - okładka książki
Tożsamość narodowa i suwerenność państwa a integracja... Tadeusz Guz, ks. Ryszard Mazurkiewicz, Ryszard Tłuczek (red.)