pokaz koszyk
Szukaj:
autor tytuł  24h
»
»
»
Kultura - zmiana społeczna - wychowanie. Inspiracje i poszukiwania...
książka:

Kultura - zmiana społeczna - wychowanie. Inspiracje i poszukiwania (księga jubileuszowa poświęcona prof. Annie Przecławskiej)

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego
Rok wyd.: 2006
Oprawa: twarda
Ilość stron: 250 s.
Wymiar: 165x250 mm
EAN: 9788323503231
ISBN: 83-235-0323-0
Data: 2007-02-20
Cena wydawcy: 39.00 złpozycja niedostępna

Kultura - zmiana społeczna - wychowanie. Inspiracje i poszukiwania... - opis wydawcy:

W roku 2006 świętujemy jubileusz 50-lecia pracy na Uniwersytecie Warszawskim Pani Profesor Anny Przecławskiej.
Początkowo zainteresowania naukowe Pani Profesor były związane z książką i czytelnictwem, następnie objęły szerszy świat kultury i uczestnictwa w nim, zwłaszcza młodzieży. Badania na ten temat prowadzone są przez Jubilatkę systematycznie, poczynając od lat sześćdziesiątych XX wieku.
Lata osiemdziesiąte i dziewięćdziesiąte - czas przełomu i wielkich zmian - postawił przed badaczami zadanie "chwytania na gorąco" przemian w świadomości i postawach społecznych. Profesor Anna Przecławska aktywnie włączyła się w ten nurt.

Pani Profesor od 25 lat kieruje Katedrą Pedagogiki Społecznej na Wydziale Pedagogicznym. Zarówno liczne badania Jubilatki, jak i jej refleksja teoretyczna, zapewniały stały rozwój pedagogiki społecznej - dyscypliny, którą reprezentuje, analizując środowisko społeczne i działające w nim podmioty.


Zawsze uważałam, że pedagog społeczny nie tylko ma analizować, obserwować rzeczywistość, że proces wychowania to jest proces, który funkcjonuje w szerszej rzeczywistości społecznej, że jest uwarunkowany nie tylko przez relacje wychowawcze. To się wiąże z pojęciem służby. Trzeba próbować zmieniać rzeczywistość. Starałam się zawsze uczestniczyć w zmianie rzeczywistości w tym kierunku, który uważałam za słuszny.


Uznaję służbę za zasadę stałą w pedagogice. Służba, to służba człowiekowi, właśnie człowiekowi, a nie ludziom w ogóle. Ludzie w ogóle są abstrakcją. Służba to postawa wynikająca z założenia, że w życiu ma się do wykonania określone zadania, że każdemu człowiekowi, którego się spotka na swojej drodze może się być potrzebnym, i że za te spotkania przyjmuje się odpowiedzialność.
Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję!
Adam Grodzki, Danuta Świerczyńska-Jelonek, Anna Wiłkomirska (red.) - autor m.in.:
Sexperymenty - okładka książki
Sexperymenty Adam Grodzki;
Nauki społeczne wobec zmiany - - okładka książki
Nauki społeczne wobec zmiany - alternatywa scalania.... Krystyna Marzec-Holka, Andrzej Radziewicz-Winnicki, Anna Wiłkomirska;
Ocena systemu awansu zawodowego - okładka książki
Ocena systemu awansu zawodowego nauczycieli w... Anna Wiłkomirska, Anna Zielińska;
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Sobota, 23 Marca 2019 roku.