pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Faktyczność i obowiązywanie. Teoria dyskursu wobec zagadnień prawa...
Książki »
Tytuł książki:

Faktyczność i obowiązywanie. Teoria dyskursu wobec zagadnień prawa i demokratycznego państwa prawnego

Autor książki:

Jurgen Habermas

Dane szczegółowe:
Wydawca: Scholar
Rok wyd.: 2005
Oprawa: miękka
Ilość stron: 618 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788373831681
ISBN: 83-7383-168-1
Data: 2006-01-10
47.81  54.00  6.19 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 48 h
Teoria polityki i prawa, rozdarta dzisiaj między faktycznością i obowiązywaniem, rozpada się na odrębne dyscypliny, które nie mają już sobie prawie nic do powiedzenia. Napięcie między podejściem normatywistycznym, któremu stale grozi utrata kontaktu z rzeczywistością społeczną, a podejściem obiektywistycznym, które wycisza wszelkie aspekty normatywne, można postrzegać jako przestrogę przed przywiązaniem się do spojrzenia ukierunkowanego na jedną dyscyplinę i zachętę do otwartości na różne stanowiska metodologiczne (uczestnik vs. obserwator), na różne cele teoretyczne (wyjaśnienie wyławiające sens i analiza pojęciowa vs. opis i wyjaśnienie empiryczne), wreszcie otwartości na różne perspektywy wynikające z ról (sędzia, polityk, prawodawca, klient, obywatel państwa). Habermas porusza się swobodnie po tym szerokim polu badawczym.

(...) polityka praworządnych i demokratycznych społeczeństw Zachodu traci dziś orientacji i pewności siebie. Za zasłoną retoryki rządzi małoduszność. Również w ustabilizowanych demokracjach instytucje wolności nie są już niezagrożone, choć społeczeństwa zdają sie tam dążyć raczej do większej niż do mniejszej demokracji. Przypuszczam jednak, że zaniepokojenie ma jeszcze głębsze podstawę - jest nią mianowicie przeczucie, że w warunkach całkowicie zsekularyzowanej polityki praworządne państwo bez radykalnej demokracji nie może istnieć ani się utrzymać. Celem niniejszych rozważań jest uczynić z tego przeczucia jakieś jaśniejsze zrozumienie sprawy. (z przedmowy Autora)

Książka "Faktyczność i obowiązywanie. Teoria dyskursu wobec zagadnień prawa i demokratycznego państwa prawnego" - Jurgen Habermas - oprawa miękka - Wydawnictwo Scholar. Książka posiada 618 stron i została wydana w 2005 r. Cena 47.81 zł. Zapraszamy na zakupy!

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Jurgen Habermas - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Produkty podobne:
Europejska myśl polityczna wobec - okładka książki

Europejska myśl polityczna wobec globalizacji....

Jacek Sobczak, Roman Backer (red.), Szymon Ossowski
Sprawa Chodorkowskiego - okładka książki

Sprawa Chodorkowskiego

Adam Michnik, Aleksander Pumpiański, Siergiej Kowaliow