pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Edyp i para. Eseje o psychoanalitycznej terapii par

Autor książki:

Francis Grier

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Fundament
Rok wyd.: 2015
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 322 s.
Wymiar: 137x205 mm
EAN: 9788392519843
ISBN: 978-83-9251-984-3
Data: 2015-12-17
34.15 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Każdy z nas wie jakim wyzwaniem dla pary mogą być narodziny dziecka, czujemy jak wiele konfliktów rodzi się, gdy następuje ruch od bycia we dwoje do bycia we troje. W tej książce 10 wybitnych brytyjskich psychoanalityków i terapeutów par pokazuje rozwojowe i patologiczne sytuacje par, które stają sie rodzinami. Pokazują także dlaczego wczesne przepracowanie sytuacji edypalnej stanowi fundament udanego związku. Każdy z 10 artykułów jest bogato ilustrowany przykładami z praktyki klinicznej autora. Autorzy opisują rozwój cech takich jak: tolerancja na wykluczenie, możliwość pomieszczania lęków, pragnień, konfliktów w parze, zdolność obserwacji nie tylko siebie ale i pary, cech które prowadzą do stworzenia stabilnego a zarazem żywego i pełnego miłości małżeństwa. Autorzy pokazują również jak pracować terapeutycznie ze specyficznymi problemami jak np. brak seksu w parze.

Książka jest podzielona na trzy części. W pierwszej z nich Stanley Ruszczynski, Mary Morgan i Andrew Balfour wprowadzają do terapii pary nowe pojęcia teoretyczne (np. pojęcie kreatywnej pary, pary jako "trzeciej" osoby w związku) i omawiają ich wykorzystanie na przykładach klinicznych.

Druga część zawiera rozdziały, których autorkami są Margot Waddell, Viveka Nyberg, Sasha Brookes i Monica Lanman, zgłębiają edypalną problematykę pary przy użyciu wątków artystycznych i kulturowych zaczerpniętych zarówno z literatury, jak i z filmu. Dramat edypalny obserwujemy w Fanny i Aleksander Ingmara Bergmana, Miasteczku Middlemarch Georga Elliota, O czym wiedziała Maisie Henry ego Jamesa, Zorzy Polarnej Philipa Pullmana, Braciach Karamazow Dostojewskiego czy wreszcie w Hamlecie Szekspira.

Ostatnia część obejmuje rozdziały napisane przez Lisę Miller, Joanne Rosenthall i Francisa Griera ma przede wszystkim charakter kliniczny i opisuje specyficzne problemy par: brak seksu, zaburzenia seksualne, sztywne wspólne strategie obronne i antyrozwojowe pary, uwikłanie dziecka w konflikt między rodzicami oraz równoległą pracę terapeutyczną z dzieckiem i z parą.

"Idea pary łączącej się po to, by począć dziecko, jest kluczowa dla naszego życia psychicznego - niezależnie od tego, czy do niej dążymy, sprzeciwiamy się jej, zdajemy sobie sprawę, że z niej się wywodzimy, zaprzeczamy jej, rozkoszujemy się nią czy jej nienawidzimy" ta myśl współczesnego psychoanalityka brytyjskiego Ronalda Brittona łączy rozważania wszystkich autorów tej fascynującej książki.

Spis treści
Wstęp
Francis Grier
Rozdział 1. O zdolności do tworzenia pary: znaczenie "kreatywnej pary" w życiu psychicznym
Mary Morgan
Rozdział 2. Przestrzeń na refleksję w bliskim związku: "trójkąt małżeński"
Stanley Ruszczynski
Rozdział 3. Dwoje ludzi, ich małżeństwo i Edyp, czyli problemy chodzą parami lub trójkami
Andrew Balfour
Rozdział 4. O stawaniu się sobą: kompleks Edypa i para w okresie późnej adolescencji..

Margot Waddell
Rozdział 5. Cienie pary rodzicielskiej: wątki edypalne w filmie Fanny i Aleksander Ingmara Bergmana
Viveka Nyberg
Rozdział 6. "Zdawało się, iż ma to związek z czymś jeszcze". Powieść Henry ego Jamesa O czym wiedziała Maisie a teoria myślenia Biona
Sasha Brookes
Rozdział 7. Bolesna prawda
Monica Lanman
Rozdział 8. Kompleks Edypa z perspektywy pracy z parami i ich dziećmi
Lisa Miller
Rozdział 9. Edyp się żeni: rozważania nad edypalnym dramatem pary
Joanna Rosenthall
Rozdzial 10. Brak seksu w parze, katastrofalna zmiana i scena pierwotna
Francis Grier

Książka "Edyp i para. Eseje o psychoanalitycznej terapii par" - Francis Grier (red.) - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo Fundament. Książka posiada 322 stron i została wydana w 2015 r. Cena 34.15 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.