pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Dysputy o dobru. Dysputy problemowe o dobru. Kwestia 21-22. Seria: Teksty-Przekłady-Komentarze 8

Autor książki:

św. Tomasz z Akwinu

Dane szczegółowe:
Wydawca: Polskie Towarzystwo Tomasza z Akwinu
Rok wyd.: 2019
Oprawa: twarda
Ilość stron: 434 s.
Wymiar: 145x215 mm
EAN: 9788365792167
ISBN: 978-83-65792-16-7
Data: 2019-08-05
36.96 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Książka obejmuje dwie kwestie, 21 i 22, ze zbioru Akwinaty Quaestiones disputatae de veritate, dotyczące dobra (De bono) i pożądania dobra oraz woli (De appetitu boni et voluntate), udostępnione w języku oryginału: łacińskim i w przekładzie polskim, oraz tematyczne studia i komentarze. Tom zawiera również bibliografię przedmiotową, indeks osobowy i rzeczowy.

Kwestie te powstały w Paryżu w latach 1257-1259. W kwestii 21 De bono św. Tomasz stara się wyjaśnić, dlaczego dobro jest powszechną właściwością wszystkich realnie istniejących bytów, w czym przejawia się owo dobro bytów, dzięki czemu byty są dobre i jakie wynikają z tego konsekwencje dla rozumienia całej rzeczywistości. Kwestia 22 De appetitu boni et voluntate zawiera zagadnienia dotyczące pożądania dobra oraz woli. Chodzi o to, czy pożądanie dobra jest właściwe wszystkim bytom, czy tylko niektórym? Co jest przedmiotem właściwym pożądania? Czym jest owo pożądanie we wszystkich bytach, a w szczególności w bycie rozumnym, jakim jest człowiek? W jaki sposób konstytuuje się ów akt pożądania i co jest jego źródłem? Oprócz kwestii o dobru książka zawiera studia i komentarze na temat powszechności dobra, decyzji jako źródła ludzkiego działania, wolności człowieka oraz miłości dobra jako podstawy dynamizmu bytowego.

Choć dysputy problemowe były przeznaczone dla zaawansowanych filozofów, to jednak ze względu na egzystencjalnie ważną problematykę, która dotyka każdego człowieka, były i ciągle są szkołą właściwego rozumienia ludzkiego działania i źródłem wielu nowych inspiracji.

Książka "Dysputy o dobru. Dysputy problemowe o dobru. Kwestia 21-22. Seria: Teksty-Przekłady-Komentarze 8" - św. Tomasz z Akwinu - oprawa twarda - Wydawnictwo Polskie Towarzystwo Tomasza z Akwinu. Książka posiada 434 stron i została wydana w 2019 r. Cena 36.96 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.